Yerinde Uygulama Sandwich Sistemleri

Yerinde Uygulama Sandwich Sistemleri

Çatı ve cephe yüzeylerinin iki kat metal trapez ve aralarına serilen izolasyon malzemesi olan camyünü ve taşyünü ile şantiye alanında oluşturulduğu sisteme, yerinde uygulama sandviç sistemleri adı verilmektedir. Bu sistemde; her katman birbirinden bağımsızdır ve katmanlar yapıların amaçlarına, coğrafi şartlarına ve konstrüksiyon detaylarına göre boyutlandırılmaktadır. A sınıfı yanmazlık özelliğine sahip camyünü ve taşyünü kullanımı sayesinde oluşturulan sandviç sistemleri, yapıların yangın güvenliğini sağlar ve bu üstün özelliği sayesinde diğer çatı kaplama sistemlerinden ayrılmaktadır.

Sandviç sistem; vidalı trapez ya da kenet sistem trapez formlarının kullanım durumuna göre “Sandviç Kenet Sistem” ve “Sandviç Klasik Sistem” olarak iki gruba ayrılmaktadır. Bu çatı sisteminin temel amacı ise; yapıların ömrü ile aynı olan, sızdırmaz, sağlam ve estetik kaplama sistemleri oluşturmaktır.

Yerinde Uygulama Sandviç Sistemlerinin Avantajları

Yerinde uygulama sandviç sistemlerin diğer sistemlere göre pek çok avantajı bulunmaktadır. Özellikle taşyünü dolgulu sandviç sistemlere göre bazı avantajları bulunmaktadır. Bu anlamda taş yünü panellerin alt kat sac formu düzdür ve mukavemeti arttıran hadveler yer almamakladır. Yerinde uygulama sandviç sistemler ise alt katmanlarında trapez saç bulundururlar. Bu trapez sacların aşık aralıklarına ve sistem yüklerine göre değişik formlarda seçilmeleri mümkündür. Yine taşyünü paneller alt kat sacı zaman içerisinde yerçekimi ve sistem yüklerinin etkisi ile sehim yapabilir. Bu durum üst katmanları da etkileyebilir. Ancak doğru kalınlık ve formda seçilmiş olan trapez saclarda böyle sorunlar kesinlikle meydana gelmez.

Taşyünü panellerde taş yünü, üst ve alt elemanlara kimyasallar yardımı ile yapıştırılır. Bu kimyasallar, hava koşulları ve sistem yükleri nedeniyle etkisini kaybedebilir. Bu durum, alt ve üst kat sac elemanların taşyününden sıyrılmasına neden olabilir. Ancak yerinde uygulama sandviç sistemlerde bütün elemanlar birbirlerine mekanik olarak bağlıdır. Bu nedenle de tüm elemanlar yapı ömrü boyunca birlikte çalışmayı sürdürebilirler.

Yerinde uygulamalı sistemlerin bir diğer avantajı da sistem ağırlığının bağlayıcı olmamasıdır. Çünkü bu sistemlerde alt kat trapez sac, üst kat trapez sac ile taşyünü dolgu ayrı ayrı monte edilir. Hatta bu çatı sistemlerinde, mahyadan dereye 60 metre boyunca binisiz ve eksiz imalat yapma imkânı bulunmaktadır.

Taşyünü dolgulu sandviç panel sistemlerde üst kat sac ile alt kat sac birlikte cephedeki kuşak elamanına vidalanır. Bu nedenle de aşık ya da kuşak sisteminde çeşitli kuvvetler nedeniyle meydana gelebilecek tüm hareketler, direkt olarak sandviç panele etki eder. Bu da vidaların gevşemesine ve vida etrafındaki deliklerin genişlemesine neden olur. Sonuç olarak ise çatı malzemesi tamamen kaybedilebilir. Ancak yerinde uygulama sandwich sistemlerinde alt kat trapez sac ile üst kat trapez sac arasında Z profiller yer almaktadır. Bu Z profiller sayesinde tüm hareketler absorbe edilir ve yine üst trapez, sac hareketlerden herhangi bir şekilde etkilenmez. Bunların yanında yerinde uygulamalı sistemlerin ana elemanları olan dengeleyici örtüler ve buhar kesici sayesinde nem kontrolü sağlanmaktadır.

Yerinde Uygulama Sandwich Sistemleri Hangi Alanlarda Kullanılır?

Yerinde uygulama sistemlerinin ana katmanı olan çelik trapezler, Coil coating boyama teknolojisi sayesinde boyanmış daldırma galvanizli çelik rulolardan imal edilmektedir. Bu boyama sistemi, inşaat sektöründe yepyeni alternatifler sunmuştur. Bu anlamda yerinde uygulama sistemler; sanayi yapılarından konutlara, benzin istasyonlarından spor alanlarına kadar inşaat sektörünün her alanında kullanılmaktadır. Yine coil coating sisteminin farklı renk alternatifleri sayesinde inşaat sektörünün boyalı metal ihtiyacı karşılanmış ve üretim aşamalarındaki maliyetlerin ciddi şekilde düşmesi sağlanmıştır.

× Whatsapp Fiyat Al