Site Rengi

Yarı Kapaklı Giydirme Cephe

Yarı Kapaklı Giydirme Cephe

Yarı kapaklı giydirme cephe; yatayda ya da düşeyde müşterilerin tercihlerine bağlı olarak düz, badem, mekik ya da farklı kesitlerin kullanıldığı, cephelere zenginlik ve şıklık katan bir cephe sistemidir. Bu sistem, dış görünüm itibariyle sadece yatay ya da sadece düşey bir görüntüye sahiptir. Yani yarı kapaklı giydirme cephe sitemlerinde yatay ya da düşeyde kapak profili kullanılarak farklı etkiler yaratmak mümkündür. Bunun yanında bu dış cephe kaplama sisteminde istenirse kanat uygulaması da yapılabilmektedir.

Kullanımı özellikle son yıllarda oldukça yüksek olan bu sistemlerde alüminyum profil kullanılmaktadır. Piyasada “Two Sided Cephe” olarak da bilinen yarı kapaklı giydirme cephelerdeki camların arasındaki düşey derzlerde silikon yer alır ve dışarıdan sadece yatay ya da düşey alüminyum profiller görünür.

Yarı Kapaklı Giydirme Cephe Özellikleri

Yarı kapaklı giydirme cephe, kapaklı cephe sistemleri ile aynı prensipte yapılır. Tek yönde doğrusal çizgiler, yapıya görsellik katar ve farklı bir görüntü elde edilmesini sağlar. Kapak olmayan doğrultuda ise fuga yerlerinde EPDM fitiller kullanılır.
Bu cephe giydirme sistemi, farklı derinliklere sahip griyaj profilleri ile geniş açıklık uygulamalarına imkân tanımaktadır. Isı yalıtımsız olarak uygulanan sistem farklı seçenekler sunmaktadır. Bu seçenekler arasında; düz, açılı, badem ve küt badem seçenekleri yer almaktadır. Toz ve su sızdırmaz özellikteki filtrenin kullanıldığı sistemde, gövde genişliği ile alüminyum profillerin kalınlığı belli durumlara göre değişiklik gösterir. Bu durumlar ise, yapının geometrisi ve bulunduğu yerdir. Yine uygulama öncesinde performans testleri yapılmalı ve yapının uygunluğu kontrol edilerek performansı mutlaka ölçülmelidir.
Yarı kapaklı giydirme cephelerde badem kapak kullanımı oldukça yaygındır. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi farklı kapak seçenekleri de mevcuttur. Bu kapaklara uygun PVC kapaklar da yer almaktadır. Dışa açılan kanatlara dışarıdan bakıldığında açılır modüller ise fark edilmemektedir. Yine camlar dışarıdan görünmeyen tırnaklar ile desteklenebilir.
Sistemde uygulanan cam kalınlığı ise 6mm dc+12 hb +6m termperli reflekte camdır. Yine sistemin dış kabuğunda yer alan baskı ve kapak elemanları, projenin özelliklerine bağlı olarak yatayda ya da düşeyde tercih edilebilir. Bu sayede yapı dışarıdan sadece yatay ya da düşey kapaklardan oluşacaktır. Bunların yanında uygulama sırasında kullanılan camların kombinasyonu; binanın bulunduğu yerin iklim şartlarına göre ve projenin tasarımına göre belirlenmelidir.

Yarı kapaklı giydirme cephe sistemleri, diğer cephe sistemlerinin tüm avantajlarını taşımaktadır. Camlar, diğer bazı sistemlerde olduğu gibi taşıyıcı profillerine alüminyum kaset sistemli bağlantılıdır. Bunun yanında taşıyıcı profiller, yatayda ve düşeyde 50 x 100 mm ebatlarında olmaktadır.

Yarı Kapaklı Giydirme Cephe Sisteminin Kazandırdıkları

Bu cephe giydirme sistemi, isteğe bağlı olarak EPDM fitili kullanımı ile yapının istenilen hattının vurgulanmasını sağlar. Bunun yanında kullanılan dekoratif kapaklar ise oldukça şık bir görsellik katmaktadır. Yine cephe sistemi sırasında kullanılan EPDM fitiller, cepheye uzun ömürlülük katmaktadır. Silikon cephe sisteminin taşıyıcılarını kullanarak yüksek ısı yalıtım değeri elde edilir.
Yine yarı kapaklı giydirme cephe sistemine özel olarak tasarlanan ısı bariyerleri sayesinde ısı geçişleri önlenir. Isı geçişlerinin önlenmesi de zaman içerisinde enerji tasarrufu sağlar ve bu sistemin kendisini amorti etmesi anlamına gelir.

Yarı Kapaklı Giydirme Cephe Kullanım Alanları

Yarı kapaklı cephe sisteminin kullanım alanları ise oldukça geniştir. Bu anlamda en çok kullanıldıkları alanlar arasında; iş merkezleri, hava alanları, oteller, alışveriş merkezleri, hastaneler, konutlar, kamu binaları, ofisler ve bürolar yer almaktadır. Ancak bu cephe sistemi, diğer tüm yapı cephelerinde kullanılabilmektedir.

Ürün Sipariş Formu