Seramik Cephe Kaplama

Seramik Cephe Kaplama

Seramik cephe kaplama sistemi; yapıların sağır kısımlarına taşıyıcı alüminyum konstrüksiyonlar ile birlikte uygulanır. Özellikle aşınma ve darbe dayanımı, düşük su emme özelliği, kolay monte edilmesi, leke tutmaması ve dış hava şartlarına karşı dayanıklı olması ile oldukça avantajlı bir cephe sistemidir. Sağladığı bu avantajlar sayesinde günümüzün en çok tercih edilen cephe kaplama sistemleri arasında yer almaktadır.

Yapıların cephelerinin seramik cephe kaplama malzemesi ile kaplanması için farklı montajlama sistemleri kullanılmaktadır. Bunlar arasında gizli klipsli sistem, yapıştırma sistemi ve klipsli sistem yer almaktadır.

1

Seramik Cephe Kaplama Sistemi ve Özellikleri

Cephe giydirme sistemleri arasında yer alan seramik cephe kaplama, devamlı hava sirkülasyonu sağlaması nedeniyle binalarda rutubet oluşumuna neden olmaz. Bu sistemde yapı cephelerine ankrajlar ile tespit edilen taşıyıcı profiller, özel olarak üretilmiş panel tutucuları ile asılmaktadır. Gerektiğinde düşey derzlere fuga profili yerleştirilebilir. Bu uygulamanın amacı ise cephe bütünlüğünün sağlanmasıdır. Yine yatayda paneller arasında oluşan derz boşlukları ise, yapıların cephelerinin arkasında doğal havalandırmaya olanak tanımaktadır.

Seramik cephe kaplama sistemi, yüksek dayanıma sahiptir. Yüzey sertliği sayesinde atmosferik şartlardan etkilenmeyen cephe sistemi, aynı zamanda leke tutma ve kolay bir şekilde temizlenebilir. Bir dış cephe kaplama sisteminden beklenen performans özelliklerine sahip granit seramik karolar, doğal taş kaplama malzemelerine karşı da oldukça avantajlıdır. Çünkü granit seramik karolar, doğal taş kaplamalara oranla çok daha hafiftir. Bu durum da, yapı cephelerinin ömrünü uzatmaktadır.

Bu cephe kaplama sisteminin panelleri, çift cidarlı ya da tek cidarlı olmak üzere iki farklı türde üretilebilmektedir. Çift cidarlı terracottaların deprem sertifikası yer almaktadır. Ayrıca su emme, donma ve genleşme konularında da ISO 10545 standartlarına da uygundur.

Seramik kaplama; günümüz mimarisinde özellikle yapıların dış etkenlere karşı korunması ve yapı içi ikliminin korunması bakımından önemlidir. Yine seramik malzeme mukavemet gücü yüksek bir malzeme olması nedeniyle periyodik bakım istemez. Doğal ve dayanıklı malzemeler ile uygulanan cephe sistemi, aynı zamanda yapılara şık bir hava katar.

Görüldüğü gibi seramik cephe kaplama sistemi, sunduğu farklı renk seçenekleri, dayanıklılığı, kolay monte edilmesi ve şık bir görünüm ortaya koyması ile en ideal cephe giydirme sistemlerinden birisidir.

Seramik Cephe Kaplama Sisteminin Montajı

Sistemde uygulanacak seramik ya da granit malzemenin tercih edilmesinin ardından malzemenin binaların sağır cephelerine monte edilmesi gerçekleştirilir. Ancak bu gerçekleştirilirken ısı izolasyonu sağlanmalıdır. Ayrıca montaj sırasında farklı teknikler kullanılabilir.

Klipsli Sistem

Paslanmaz çelik görünür klipsler ve EPDM fitiller ile birlikte alüminyum profillere monte edilir. Bu yöntem, seramik kaplama sisteminde kullanılan en güvenilir ve en ekonomik sistemdir. Ayrıca her türlü ebatta uygulanabilir.

Gizli Kanatlı Sistem

Bu yöntemde seramikler, arka yüzlerine dört yandan açılan kırlangıç kanallara takılan alüminyum klipsler yardımı ile taşıyıcı konstrüksiyona monte edilir. Bu montaj yöntemi genellikle 60×60 cm, 60×120 cm ve 50×100 cm ebatlarındaki malzemelere uygulanmaktadır.

Yapıştırma Sistem

Bu yöntemde seramikler; yüksek mukavemete sahip,-40 derece ile +100 derecede elastikiyetini kaybetmeyen malzeme ile monte edilir. Yapıştırma sistemi, en ekonomik seramik uygulama metotlarından birisidir. Ayrıca her türlü ebatta uygulanabilmesi açısından da avantajlıdır. Yine isteğe göre açık derzli veya kapalı derzli olarak da monte edilebilir.

Kapalı derzli sistemde, açık derzli olana göre ek olarak kaplama malzemesinin yatay ve düşey derzlerine, istenilen RAL rengine göre alüminyum profiller monte edilebilir ve bu sayede malzemenin derzlerinin arasındaki boşlukların kapatılması sağlanabilir.

× Whatsapp Fiyat Al