Sandwich Panel Sistemleri

Sandwich Panel Sistemleri

Sandwich panellerin ülkemizde üretilmesi ve uygulanması, bundan yaklaşık 25 yıl öncesine dayanmaktadır. Avrupa ülkelerinde çağdaş mimaride büyük rol oynayan sandwich panel sistemleri yoğun araştırma ve geliştirme çalışmaları sayesinde günümüzde kullanıma en uygun hale getirilmiştir. Genel olarak iç ve dış metal levha ile yalıtım çekirdeğinden oluşan sandwich panellerin kullanım alanı ise oldukça geniştir. Bu anlamda en çok kullanıldıkları alanlar ise; fabrikaların, sosyal yapıların, zirai yapıların, spor tesislerinin, şantiye binalarının, hipermarketlerin, soğuk hava depolarının, hal binalarının çatı ve cepheleridir.

Sandwich panellerin metal yüzeyleri alüminyum ya da galvanizli sac olabilir. Sistemin sandwich olabilmesi için ise metallerin ısı yalıtım kabuğuna iyice yapışması gerekir. Aksi halde iç ve dış levha ile ısı çekirdeği bütünleşemez ve gerekli yükleri taşıyamaz. Bu durum ise istenmeyen zararlara neden olabilir. Yine panellerin daha dayanıklı olması için özellikle dış yüzeyi boyanmış panellerin tercih edilmesi gerekir.

Sandwich Panel Sistemlerinin Özellikleri

Yapıların cephe kaplaması için tercih edilen sandwich panel sistemleri, poliüretan sandwich panel olarak adlandırılır. Poliüretan; hücresel yapılı, kapalı hücreli bir inşaat ve izolasyon malzemesidir. Aynı zamanda en düşük kalınlıkta ve en yüksek verimli izolasyon malzemesi olarak bilinirler. Bunun yanında malzemenin ömrü oldukça uzundur.
Bu sandwich panel sistemlerinin tercih edilmesinin pek çok nedeni vardır. Bunların arasında en önemlileri ekonomik ve hafif olmalarıdır. Yine hızlı şekilde üretilebilen bu cephe kaplama malzemesi, hızlı şekilde montajlanabilir. Montaj aşamasını kolaylaştıran en önemli nedenlerden birisi hafif bir malzemesi olmasıdır. Yüksek mukavemet gücüne sahip sandwich paneller; sabit kalite, yüzey temizliği ve bakımı, sürekli test ile kalitenin sürekliliği ve mimari tasarım özgürlüğü ile de oldukça avantajlıdır. Tüm bunların yanında bu malzemenin cephe kaplama sistemi olarak kullanılmasının en önemli avantajı, mükemmel bir ısı yalıtımı sağlamasıdır.

Sandwich Panel Tipi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Sandwich paneller, çift tarafındaki metal kalınlıklarına ve dolgu malzemesine göre farklı ebat ve özelliklerde imal edilirler. Çekirdek malzemeleri ise genel olarak poliüretan ya da taşyünü gibi iki tip malzeme olan paneller, özel kalınlıklarda kullanılarak farklı özelliklere sahip olarak imal edilebilmektedir.

Özellikle yangın riskinin çok yüksek olduğu enerji santrallerinde ve kimyasal madde üreten fabrikalar gibi endüstriyel yapılarda taşyünü paneller tercih edilmelidir. Bunların yanında poliüretan izolasyonlu paneller ise uygulama rahatlığı, hafifliği ve taşyünü malzemeye göre daha ekonomik olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Panel seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de projeye uygun optimum çözümlerin tercih edilmesidir. Bir yapı malzemesinde aranan hemen her türlü özelliği bünyesinde barındıran ve sayısız uygulama alanı bulan sandwich paneller, kullanım alanlarında herhangi bir arıza çıkarmamaları için doğru şekilde seçilmelidir. Bu anlamda kabuk ve çekirdek malzeme ile yapıştırma tekniğinin güvenliğinin doğru olması şarttır.

Bunların yanında kullanılacak olan malzemede seçilen metal kalınlığı ve metal türü oldukça önemlidir. Çünkü metal kalınlığı yük taşıma kapasitesini doğrudan etkilemektedir. Bu anlamda asidik ortamlarda ve denize yakın bölgelerde galvaniz saclar plastisol ya da PVDF boyalar ile boyanabilir. Ayrıca bu anlamda metal olarak alüminyum sandwich paneller tercih edilebilir. Ancak boyalı alüminyum sandwich panellerin gece gündüz sıcaklık farklarına daha fazla tepki göstereceği ve mukavemetlerinin daha düşük olacağı mutlaka hesaba katılmalıdır.

Sonuç olarak sandwich panel sistemleri, enerji ihtiyacının azaltılmasından ziyade enerji israfından kaçınmak adına en ideal çözümdür. Bu nedenle özellikle yeni inşa edilen yapıların maksimum oranda enerji tasarrufu elde edebilmesi için sandwich panel sistemlerini kullanması oldukça önemlidir.

× Whatsapp Fiyat Al