Sandwich Panel Çatı Sistemleri

Sandwich Panel Çatı Sistemleri

Sandwich panel, günümüzde çatı ve dış cephe kaplama için kullanılan bir malzemedir. Özellikle maliyet bakımından uygun olması, ses ve ısı yalıtımı ile yangın dayanımının yüksekliği nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Sandwich paneller, iki kat alüminyum ya da galvaniz sac arasına farklı kalınlıklarda dolgu malzemesi sıkıştırılarak elde edilir. Montaj ve demontaj bakımından kolaylık sunan malzeme, bu avantajlı özellikleri bakımından daha çok çatı kaplama sistemi olarak kullanılmaktadır. Sandviç panel çatı sistemleri; bulundukları ortamlarda teknik bakımdan avantaj sağlamanın yanında, aynı zamanda estetik bir görünüm de sağlarlar.

Çatı sistemi olarak kullanım bakımından pek çok fayda sağlayan sandviç paneller, farklı renklerde boyanabilmektedir. Coil coating teknoloji sayesinde boyanabilen paneller, boyama işlemi sonrasında ise poliüretan dolgu ile sıkıştırılırlar. Bu boyama teknolojisi, metal yüzeylerin tamamının homojen bir şekilde kaplanmasını sağlar. Bu da sandviç panel çatı sisteminin uzun yıllar boyunca korunmasını sağlamaktadır. Diğer çatı kaplama sistemleri ile karşılaştırıldığında daha geç korozyona uğrayan sandviç panel, bakım ve onarım bakımından da masraflı olmayacaktır. Bu nedenle renk kataloglarından dilediğinizi tercih edebilir, binanızın dış cephesi ile uyumlu bir cephe çatı kaplaması yaptırabilirsiniz.

Sandviç Panel Çatı Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Mükemmel Isı Yalıtımı

Binaların kışın daha iyi ısınması, yaz aylarında ise serin kalması için ısı geçişini önleyen sistemler ile donatılması şarttır. Bu sistemlerden birisi de sandviç panel çatı sistemleridir. Ortamları daha konforlu şekilde yaşanabilir hale getiren bu sistem, ısı geçişini engelleyerek ısı yalıtımı sağlar. Çünkü sandviç panellerde; PUR, EPS, PIR ve mineral yün yalıtım malzemeleri kullanılır.

Sandviç çatı sistemlerinin sağladığı ısı yalıtımı, ısı hareketleri ile yoğuşmadan kaynaklanan nem ve küf gibi olumsuz durumları da engeller. Bu sayede yapıların uzun ömürlü olmaları ve sağlam kalmaları da desteklenmiş olur.

Estetik Görünüm

Sandviç panel çatı sistemlerinde malzeme; yatay, düşey ve açılı olarak yerleştirilebilir. Bu da yapılara bir hareket kazandırır ve estetik görünüm elde edilebilir. Farklı tasarımlar yapma imkânı sunan sandviç panel malzeme sayesin doğru renk seçimi yaparak hayallerinizdeki yapılara kavuşabilirsiniz.

Hızlı ve Kolay Montaj

Çatıların kapatılmasında kullanılan sandviç paneller, kesintisiz hatlarda üretilir. Geleneksel sistemlerin aksine binaların yapısına göre istenilen ölçülerde, renklerde ve yalıtım tipinde hazırlanabilirler. Kalite kontrolü öncelikli olarak fabrikalarda yapılan paneller, montaja hazır ve birbirine uyumlu parçalar halindedir. Mekanik kaldırma ekipmanları sayesinde kaplama ve taşıma süresi oldukça azalan malzeme sayesinde zamandan da tasarruf edilmiş olunur.

Yüksek Yangın Direnci

Özellikle yapıların yalıtımına uygun sandviç panel seçilirse olası bir yangın tehlikesinde, yangının bina içerisinde büyümesi geciktirilebilir. Bu da binada can ve mal güvenliğinin korunmasını sağlayacaktır. Bu anlamda çatı kaplama için sandviç panel seçimi yapılırken, yangına dayanım süresi ve direnci göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca yapının büyüklüğü ve yüksekliği de bu noktada önemlidir. Yine yünlü veya FM onayı bulunan PIR dolgu sandviç paneller tercih edilebilir.

Hava ve Su Sızdırmazlığı

Sandviç panellerin sahip oldukları birleşim özelliği sayesinde su ve hava sızdırmazlar. Böylece yapıların çatılarının hiçbir noktasında ısı kaybı meydana gelmez ve yapıların ısıtılması ve soğutulması kontrol altına alınabilir

Sandviç Panel Çatı Fiyatları

Çatı kaplama sistemi olarak kullanılan sandviç panellerin fiyatı, malzemeye ve malzemenin özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Bu anlamda çatınızın yazın serin kışın ise sıcak olmasını istiyorsanız, malzemenin bu özellikleri barındırması gerekmektedir. Sonuç olarak sandviç panel çatı fiyatları üründen beklenilene, yani özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

× Whatsapp Fiyat Al