Polikarbonat Işıklık Sistemleri

Polikarbonat Işıklık Sistemleri

Polikarbonat; özellikle inşaat sektöründe kullanılan, pek çok etkene karşı dayanıklılık sağlayan özel bir maddedir. İnşaat sektörünün yanında günlük hayatta da sıklıkla kullanılan polikarbonat, birçok malzemenin imalatı için de tercih edilir. Işığı tamamen geçiren, ısı ve darbelere dayanıklı bu madde, hemen her gün karşılaştığımız ürünlerin içerisinde yer almaktadır. Kolaylıkla şekil alabilen polikarbonattan farklı alanlarda kullanılmak üzere levhalar imal edilmektedir. Bu levhalar genellikle 210 x 600 cm ebatlarındadır ve çatı ışıklık sistemi olarak kullanılabilirler. Bu Polikarbonat ışıklık sistemleri pek çok açıdan avantaj sağlamaktadır. Peki, bu avantajlar nelerdir?

Polikarbonat Işıklık Sistemleri ve Avantajları

Özellikle endüstriyel yapılarda gün ışığından yararlanarak enerji tasarrufu elde etmek oldukça önemlidir. Bunun yanında yapılar içerisinde uygun hava sirkülasyonunu sağlamak da şarttır. Bunun için günümüzde kullanılan en verimli sistem, polikarbonat ışıklık sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Gün ışığından yararlanılması gereken mekânlarda en ideal çözüm yolu olan bu sistemler, aynı zamanda darbelere karşı da oldukça dayanıklıdır.

Polikarbonat ışıklık sistemleri, cam ve akrilik gibi sitemlere göre çok daha avantajlıdır. Bu avantajlar arasında, bahsedilen malzemelere göre çok daha hafif olmaları da yer almaktadır. Polikarbonattan yapılan levhalar, soğuk bükülebilme özelliğine sahiptir. Bu da mimaride dizayn yapmayı çok daha pratik bir hale getirmektedir.

Polikarbon levhalardan yapıla ışıklık sistemleri, ultraviyole filtrasyonu ve yüzeyde su tutma gibi koruma sistemleri sayesinde oldukça uzun ömürlüdür ve mükemmel bir ışık geçirme özelliğine sahiptir. Işık geçirgenliği %90’a kadar varan polikarbonat levhalar, aynı zamanda ses izolasyonu da sağlarlar. Hatta uygun alanlarda ses bariyeri olarak da kullanılabilmektedirler.

Tüm bunların yanında her iki aksın ortasına ya da iki aksta bir tercih edilen bu polikarbonat ışıklık levhaları, çatı uygulamalarında mükemmel bir uyum sağlar. Bu sayede detaylar sorunsuz bir şekilde çözülür ve estetik görünüm elde edilir.

Polikarbonat Işıklık Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Mükemmel bir ısı izolasyonu ve şekil verilebilme özelliğine sahip olan polikarbonat levhalar, aynı zamanda en ideal çatı çözümlerinden birisidir. Çatı ışıklıklarında kullanılarak hem estetik hem de ekonomik dizaynlar elde edilebilir. Bu anlamda kış bahçelerinin çatılarında, teras ve verandalar da polikarbonat ışıklık sistemleri kullanılabilmektedir. Özellikle teras ve verandalarda polikarbonat levhaların kullanılması, hem alanın genişlemesini hem de gökyüzünün ışıltısından faydalanmayı sağlar.

Polikarbon ışıklık sisteminin kullanıldığı bir diğer alan da seraların çatılarıdır. Polikarbonat levhalar ile kaplanan sera çatıları, serada yer alan malzemelerin çok daha uzun süre dayanımını sağlamaktadır. Üstelik bu levhaların naylona ve cama göre ısı katsayısındaki üstünlüğü, enerji giderlerinin azalmasını ve tasarruf etmeyi sağlar.

Polikarbonat ışıklık sistemleri, binalar arası geçiş tünellerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanında yüzme havuzlarının üst kısımları da bu sistemler ile kapatılabilmekledir. Bu durum, ısıtma maliyetlerinin düşmesini sağlayan oldukça önemli bir durumdur. Yine stadyumların çatılarında da bu ışıklık sistemleri tercih edilmektedir. Stadyum çatılarında polikarbon levhaların kullanılması, çelik çatının taşıdığı ağırlığı azaltır. Ayrıca stadyumlardaki sporcu tünelleri ile yedek kulübeleri de bu ışıklık sistemi ile kapatılabilmektedir.

Tüm bunların yanında üst geçitler, ev ve iş yerleri, otobüs durakları, kafe ve restoranlar, fabrikalar ve açık otoparklarda da polikarbonat ışıklık sistemleri kullanılabilmektedir.

Işıklık sistemleri için kullanılan polikarbon levha ölçüleri ise 210 x 600 cm’dir. Ancak talep üzerinde 12 metreye kadar özel imalat da yapılabilir. Yapısı nedeniyle yüksek darbe dayanıklılığına sahip malzeme, aynı zamanda uluslararası yangın standartlarına da uygundur. Camın 1/6’sı kadar hafif polikarbon levhalar, çatı ışıklık sistemleri için en ideal çözümlerden birisidir.

× Whatsapp Fiyat Al