Membranlı Çatı Sistemleri

Membranlı Çatı Sistemleri

Çatılar, bütünü ile değerlendirilmesi ve doğru ürünlerin kullanılması gereken önemli bölgelerdir. Bu anlamda çatı kaplama sistemlerinin seçiminde dikkatli olunmalıdır. Çünkü seçilen doğru ürünler, çatının ömrünü uzattır ve uzun yıllar boyunca kullanılmalarını sağlar. Bunun yanında sistem detayların da doğru ve en uygun detaylar ile çözülmesi gerekir. Özellikle depolama amacı kullanılacak yapılardaki çatı eğiminden kaynaklı alanların tekrar kazanılması adına yapılan çalışmalar giderek artmakta ve çatıların eğimi %7’nin altında kalmaktadır. Bu anlamda %7 daha az eğimin bulunduğu yapılarda kullanılacak en ideal sistem, membranlı çatı sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Membranlı çatı sistemleri, eğimin az olması nedeniyle meydana gelecek su izolasyon problemlerini tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bunun yanında çatı alanında hemen her noktaya ışıklık, sifonik sistem süzgeçleri, duman tahliye kapakları ve yürüme yolları gibi platformlar oluşturulabilmesi gibi imkânlar sunmaktadır.

Membranlı Çatı Sistemleri ve Avantajları

Çatı membranları, özellikle de son yıllarda çatı endüstrisinde ciddi bir yükseliş göstermektedir. Bu yükselişin nedenleri arasında; düşük maliyetli montaj, yapıyı suya karşı garantili koruma ve uzun süreli hava şartlarına karşı dayanımdır. Bundan 20-25 yıl öncesine kadar membranlı çatı sistemlerinin pazar payı belirsizdi. Ancak günümüzde ise çatı membranları, çatı endüstrisinin en çok kullanılan segmentidir.

Düşük Montaj Maliyeti

Membranlı çatı sistemleri, pek çok açıdan avantajlı çatı kaplama sistemleridir. Bu avantajlardan birisi de düşük montaj maliyetidir. Özellikle bitümlü membran maliyeti ile tek kat membranlar karşılaştırıldığında, tek kat membranların montajının maliyeti çok daha düşüktür. Bunun yanında tek kat membranlar, üreticiler tarafından daha da geliştirilmiştir. Bu anlamda çeşitli boy ve ebatlarda üretilebilmektedirler. 1.20, 1.50, 1.80 ve 2.00 mm olarak piyasaya sürülürler.

Su Sızdırmazlık Garantisi

Çatı kaplama için çatı membranlarının kullanılmasının bir diğer avantajı ise, su sızdırmazlık garantisidir. Yaklaşık 10 yıl boyunca su sızdırmazlık garantisi bulunan bu sistem, aynı zamanda oldukça güvenlidir. Ancak buna rağmen ortaya çıkan sorunlar genellikle işçilik hatasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle üreticiler, mal sahibi ve kendilerini korumak için dikkatli çatı denetimleri yapmakta ve usta eğitim programları düzenlenmektedir.

Membranları Çatı Uygulama Yöntemleri

Membranlı çatı sistemleri uygulama yöntemleri çeşitlilik göstermektedir. Bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağını belirlerken; çatının eğimi, taşıyıcı konstrüksiyon, iklimsel koşullar ve kimyasallar ile temas durumu mutlaka göz önünce bulundurulmalıdır.

Balastlı Sistem

Çatı membranlarının uygulanmasında kullanılan yöntemlerin başında balastlı sistem gelmektedir. Aslına bakılırsa bu yöntem, diğer yöntemlere nazaran en çok kullanılanıdır. Yöntem sırasında kullanılan genellikle çapı 2,5 cm olan dere çakılıdır.

Membran çatı taşıyıcı, konstrüksiyondan ayrılması ile çatının bağımsız hareketine izin verir. Bunun yanında düşük montaj maliyeti açısından da oldukça avantajlıdır. Bunun yanında her çatı, çakılın ağırlığına dayanacak nitelikte olmayabilir. Bu anlamda membranlı çatı sistemlerinin montajı sırasında yapının strüktürel şartları değerlendirilmelidir.

Tam Yapıştırmalı Sistem

Bu sistem, özellikle balastlı sistemin ağırlığına dayanamayacak çatılar için idealdir. Tam yapıştırmalı sistemde membran özel yapıştırıcılar ile temas eder ve alt katmana tamamen yapıştırılır. Bu sistem hafif olduğu kadar bakımı da kolaydır.

Mekanik Tespitli Sistem

Hafif olması bakımından avantajlı olan sistem, membran altındaki katmanın üstüne serbest bir şekilde serilir. Sonrasında ise üreticinin önerdiği mekanik tespit elemanları ile alt kata tespit edilir. Bu sistemin tek dezavantajı, rüzgâr kuvvetinin membranları kaldırması ve bağlantı noktalarında oluşan gerilmedir.

Bunun yanında membranlı çatı sistemleri için geliştirilen montaj yöntemleri arasında ters çatı sistemi de yer alır. Bu sistemde mekanik sabitlemeye ya da tam yapıştırmaya gerek duyulmaz. Yine yöntem sırasında membran ısı yalıtımının altında yer alır ve balast ise ısı yalıtımının üzerindeki keçenin üstünde yer alır. Yöntemin en önemli avantajı, membranı güneş ışığının olumsuz etkilerinden korumasıdır.

× Whatsapp Fiyat Al