Kompakt Dış Cephe Kaplama

Kompakt Dış Cephe Kaplama

Kompakt dış cephe kaplama; alüminyum profillerden meydana gelen, binanın dışına estetik bir görünüm kazandıran kompakt laminat plakaların güvenli bir şekilde monte edilmesi ile uygulanır. Pek çok açıdan avantajlı olan kompakt cephe kaplama, binaların nefes almasını sağlaması nedeniyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Bun için ise havalandırmalı laminat alt konstrüksiyon kullanılmaktadır. Dış cephe kaplama sistemleri arasında özel bir yere sahip kompakt dış cephe kaplama sayesinde bina cepheleri hem şık hem de estetik bir görünüm kazanmaktadır.

Kompakt cephe kaplama sisteminin sağladığı en önemli avantajlardan bir diğeri ise yağmur suyunun bina içine girmesini engellemesidir. Yine farklı ihtiyaçlar doğrultusunda farklı dış cephelere uygulama yapmak da mümkündür. Bu cephe sisteminin artılarından bir diğeri ise üretimindeki düşük alüminyum tüketimidir. Oldukça kolay bir şekilde monte edilebilen sistem, bekleme süresini ise en aza indirir. Farklı renk ve desen seçenekleri ile üretilmesi mümkün bu kompakt dış cephe kaplamaları, şık bir görünüm ve sağlık için oldukça avantajlıdır.

Kompakt Dış Cephe Kaplama Uygulaması

Kompakt dış cephe kaplama 4 çeşit sistemden meydana gelmektedir. Bu sistemlerden birisi akraflı sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Akraflı sistem; alüminyum düşey ve yatay taşıyıcılar üzerine 8 mm ya da 10 mm kompakt panellerin, arka yüzlerine vidalanan alüminyum agraf aparatları ile asılması yöntemiyle uygulanır. Akraflı sistem, özellikle de çok katlı binaların cephelerinin kaplanması adına sıklıkla tercih edilmektedir.

Kompakt cephe kaplama sisteminin uygulanması adına kullanılan bir diğer yöntem ise perçinli sistemdir. Perçinli sistemde alüminyum düşey taşıyıcılar üzerine 6 mm ya da 8 mm kompakt panellerin, seçilen panel rengine uygun perçinler ile sabitlenmesi ile uygulanır. Sistem; mekanik, hızlı uygulanabilir ve ekonomik olması nedeni ile özellikle geniş açıklıklara sahip olan yapıların cephelerinin kaplanması için idealdir.

Kompakt dış cephe kaplama sisteminde kullanılan bir diğer uygulama şekli de yapıştırmadır. Sistem, 6 mm veya 8 mm kompakt panellerin, dış cephe şartları için üretilmiş panel yapıştırıcı sistemler ile uygulanmasıdır. Kreatif tasarımların hayata geçirilmesi adına uygun olan yapıştırma yöntemi; hızlı uygulanabilen tekniği ile en yaygın tercih edilen uygulama yöntemlerden birisidir.

Tüm bunların yanında bu cephe kaplama sistemi için yalı baskı yöntemi de kullanılır. Bu yöntem, alüminyum kutu profil ya da ahşap karkas üzerine, perçin veya gizli vida sistemi ile uygulanır. Yalı baskı, birbirinin üzerine binen yatay parçalardan oluşur ve su izolasyonu açısından da oldukça avantajlıdır. Yöntemin en çok kullanıldığı alanlar ise müstakil ya da çok katlı olmayan yapıların cepheleridir.

Kompakt Dış Cephe Kaplama Sisteminin Avantajları

Günümüz mimarisinde oldukça önemli bir yere sahip olan cephe kaplama sistemlerinin başında, kompakt dış cephe kaplama sistemi gelmektedir. Kendi içinde farklı sistemler içeren ancak dışarıdan bakıldığında bütün bir görünüm ortaya koyan ve gözleri yormayan bu cephe kaplama sistemi, şık görünümü ile de ön plana çıkmaktadır.

Kompakt cephe kaplama, ahşap görünümü ve dayanıklılığı ile dış cephe kaplama alanında ilk tercihler arasında yer alır. Bunun yanında uygulandığı yerde uzun yıllar boyunca ilk günkü canlılığını koruyan ve aşınmayan sistem sayesinde modern çizgilere kavuşan çok sayıda bina bulunmaktadır. Bu anlamda özellikle yeni yapıların pek çoğunda kompakt dış cephe kaplama sistemi kullanılmaktadır. Tüm bunların yanında darbe direnci yüksek ve çizilme riski düşük kaplama malzemesi, rengini ve formunu uzun yıllar boyunca korumaktadır. Çürümez ve bakteri barındırmaz bu sistem, aynı zamanda kolaylıkla temizlenebilmektedir.

× Whatsapp Fiyat Al