Kenet Sistemleri Trapez ve Sinus Sac Sistemleri

Kenet Sistemleri Trapez ve Sinus Sac Sistemleri

Çatı kaplama sistemleri, insanlığın yapılaşmaya başladığı dönemlerden bu yana var olmuştur. Bu anlamda ilk dönemlerde çatıların kapatılması adına çalılar, yapraklar, kil hamuru ve kiremit gibi malzemeler kullanılmıştır. Ancak günümüzde çatı kaplaması için farklı sistemler geliştirilmiştir. Yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikte her gün gelişen bu sistemler arasında kenet sistemleri de yer almaktadır. Son yıllarda tanınmaya ve sıklıkla kullanılmaya başlanan kenet çatı kaplama sistemi, günümüze değin kullanılan en sağlam kaplama sistemidir.

Sağlamlığı ve aynı zamanda şık görünümü nedeniyle binalarda, fabrikalarda ve müstakil villaların çatılarında kullanılan bu çatı kaplama sistemi, çatıların ömrünü uzatan bir uygulamadır. Geniş açıklıklı dairesel kesitli çatılarda optimum çözüm olanağı tanıyan kenet sistemleri imalatının, düz kenet ve trapez kenet olmak üzere farklı seçeneği bulunmaktadır.

Kenet sistemde, vida kullanılmadan klipsler ile monte edilir. Bu da levhaların birbirine kenetlenmesi ve ileride oluşabilecek, özellikle de vida başından kaynaklanacak izolasyon sorununu ortadan kaldıran bir durumdur. Ayrıca trapez ve sinus sac gibi kenet sistemlerinin, mahyadan saçağa ya da saçaktan saça tek parça olarak inşaat sahasında üretiminin yapılması, çatı kaplamasının sıfır hata ile sonuçlanmasını sağlamaktadır.

Düz kenet sisteminde taşıyıcı alt trapezdir. Bu nedenle de geniş aralıklı aşıklar ile çözülmüş sistemlerde, alt kat trapez üzerine kurulmuş olan Z profil sistemi kolay bir şekilde uygulanabilir. Ancak trapez kenetin düz kenete göre daha fazla yük taşıma kapasitesi bulunmaktadır. Standart yapılardaki aşık aralarında dahi kolay bir şekilde uygulanabilen bu kenet sistemi, ayrıca Z profil ihtiyacını da oradan kaldırır. Bu durum, sac kalınlıkları ile Z profilleri arttırma zorunluluğunu giderdiği için maliyeti de düşürmektedir.

Kenet Sistemlerinin Avantajları

Trapez ve sinus kenet sistemleri, diğer çatı kaplama sistemlerine göre pek çok açıdan avantaj sağlamaktadır. Bunların başında da tonoz çatılarda saçaktan saçağa tek parça halinde uygulanabilmesi gelmektedir. Ayrıca bu sistemler sayesinde yapılarda su sızdırmazlığı da elde edilebilir. Bu sızdırmazlık ise minimum %1,5 eğime sahip çatılarda 1800 çift büküm yapılarak elde edilir. Çatı kaplama sırasında gerçekleştirilen kenetleme işlemi, robot ile yapılır. Bu nedenle de geleneksel sistemlerde sıkça karşılaşılan işçilik hatası oluşmasının önüne geçilir.

Kenet çatı kaplama sistemleri, alt kat trapezlerin perfore olarak kullanılması durumunda akustik özelliği de sağlamaktadır. Yine trapez kaplama arasında kullanılan taş yünü sayesinde de sisteme A sınıfı yanmazlık değeri katılır. Bu da yapının yangın güvenliğini arttıran oldukça önemli bir durumdur.

Tüm bunların yanında trapez ve sinus sac sistemleri yapıya görsellik de kazandırmaktadır. Çünkü bu sistemlerin kenet formu ince ve şıktır. Bu da yapının estetik görünümüne katkı sağlayan bir özelliktir. Ayrıca istenilen renk seçeneklerinin uygulanması da mümkündür. Bu çatı kaplama sistemleri, kasıtlı olarak darbeye maruz kalmadıkları sürece çok uzun yıllar boyunca kullanım imkânı sunarlar.

Kenet Sistemlerinin Monte Aşamaları

Sinus sac, bakır sac ve çinko sac ile uygulanabilen bu çatı kaplama sistemleri, çeşitli renk seçenekleri ile yapının durumuna göre estetik bir duruş sağlamaktadır. Kaplama işlemine geçilmeden önce mebran ya da çuvallı jüt ile izolasyon sağlanır. İzolasyon işlemi sonrasında sac tavalar monte işlemine hazırdır. İlk olarak döşenecek kenet tavasının üzerine 40 cm aralıklar ile klips tutucular döşenir. Ardından ilk tava üzerine ikinci tava oturtulur. Yine baca kenar ve detay sacları da özel olarak tek tek hazırlanır ve monte edilir. Bu sayede de vidalar ikinci tavanın altında kalmış olur. Son olarak kenet özel sıkıcı aleti ile kenet büküm kısımları birleştirilir ve ortaya mükemmel bir birleşim oluşturulmuş olur.

× Whatsapp Fiyat Al