Kaset Sistemleri

Kaset Sistemleri

Günümüzde yapı cephelerinde kullanılan ve yapı kabuğu olarak tasarlanan giydirme sistemlerinde farklı malzemeler kullanılır. Bu malzemeler arasında taş, kompozit, cam ve metal levhalar sayılabilir. Modern mimari çizgileri içeren prestijli binaların yapımında tercih edilen cephe kaplamaları, çeşitli tasarımlar ile hayata geçirilebilen mühendislik, yapım ve montaj sistemleridir. Uygulaması uzmanlık gerektiren bu sistemler arasında kaset sistemleri ön plana çıkmaktadır.

Cephe sistemleri, kullanılan kaplamanın cinsine ve ağırlığına göre ağır asma ve hafif asma olarak ikiye ayrılmaktadır. Panel ağırlığının 100kg/m2 olduğu büyük sistemlere ağır asma adı verilmektedir. Yine 100 kg/m2’den küçük panellerin kullanıldığı sistemler ise hafif asma olarak adlandırılmaktadır. Bunların yanında cephe sistemleri, ağırlığın dışında kaplama çeşidine göre de sınıflandırılmaktadır. Bunlar arasında; kapaklı cephe sistemleri, strüktürel silikon cephe sistemler, transparan cephe sistemleri ve kompozit panel cephe sistemleri yer almaktadır. Özellikle endüstriyel yapılarda tercih edilen kaset sistemleri ise, ana konstrüksiyon haricinde herhangi bir ek taşıyıcıya ihtiyaç duymaz. Bu sayede binanın yükünü hafifletir.
Ekstra bir taşıyıcı konstrüksiyona ihtiyaç olmaması nedeniyle kaset sistemleri iç mekânda düzgün, kolay temizlenir ve hijyenik bir ortam yaratır. Peki, cephe uygulamalarındaki kaset sistemin diğer özellikleri nelerdir?

Kaset Sistemleri ve Özellikleri

Yerinde uygulamalı sandviç sistem uygulamalarında taşıyıcı alt tabaka olarak kullanılan kaset sistemleri, cephede farklı fonksiyonlarda kullanılabilirler. Bu anlamda kolonlar arasında kuşağa gerek duymadan yatay bağlantı elemanı olarak uygulanabilirler. Bunun yanında çatılarda kaplama malzemesinin altında aşığa gerek duymadan taşıyıcı konstrüksiyon olarak işlev görürler. Kaset sistem profili sayesinde 6.0 metreye kadar açıklıklar geçilebilir. Aşık ve kuşak elemanlarının olmaması nedeniyle de hem binaya etki eden yük azalmış olur, hem de oldukça ekonomik bir çözüm elde edilmiş olur. Yapıların cephelerinde kullanılan kaset sistemin katmanları ise şöyledir:

  • Yatay ve düşey kaplama olarak yapılabilen dış cephe kaplama trapezi,
  • Yatay kaplamanın yapılması durumunda omega profili,
  • Taşyünü,
  • Kaset profili,

Kaset sistemleri, uygulandıkları cepheler için pek çok avantajı da beraberinde getirirler. Bunların başında da kolondan kolona monte edilebilmeleri gelmektedir. Bu sayede cephe kuşağı gerektirmezler. Bunun yanında sahip oldukları avantajlı özellikler sayesinde binayı statik açıdan destekler ve binanın yükünün azalmasını sağlarlar. Minimum %2 çatı eğimine kadar su geçirmez özelliğe sahiptirler. Yine çatı üzerinde herhangi bir vida deliği bulunmadığı gibi, hareketli klipsler sayesinde ısıl genleşmelerin zararlı etkileri meydana gelmez.

Kaset sistem cephe uygulamaları aynı zamanda oldukça ekonomiktir. Ancak bu sistemin avantajları bahsedilenler ile sınırlı değildir. Çünkü aynı zamanda yapılara estetik bir görünüm kazandırmaları ile de oldukça avantajlıdırlar.

Kaset Sistemlerinin Uygulanma Aşamaları

Kaset sistem profilleri, betonarme ve çelik makaslara monte edilmektedir. Bunun üzerine ise buhar dengeleyici bir örtü serilir. Bu örtü aynı zamanda su geçirmez bir işlev görmektedir. Yine kaset sistem profillerinin arasına ise uygun yoğunluk ve kalınlıkta taş yünü serilmektedir. Ardından kaset sistem profil yanaklarına taşıyıcı omega profilleri sabitlenir ve üzerine tek taraflı yapışkanlı bant uygulanır. Taşyünleri üzerine su geçirmez ve buhar önleyici örtü serilir. Son olarak ise kenetli çatı örtüsü, hareketli klipsler yardımı ile omega profillere monte edilir ve uygulama işlemi son bulur.

Tüm bunların yanında kaset sistem; istenilen boyda üretilerek yerinde uygulama esasına dayalı sandwich sistem sayesinde kaset, üst trapez ve taşyünü gibi birbirinden bağımsız malzemenin yine birbirinden bağımsız olarak çalışmasına imkân tanıyan bir sistemdir. Bu sistemler, kesinlikle işinde uzman ekipler tarafından titizlikle uygulanmalıdır.

× Whatsapp Fiyat Al