Site Rengi

Işıklık Skylight Sistemleri

Işıklık Skylight Sistemleri

Skyligt ya da bir diğer adı ile ışıklık sistemleri, halk arasında cam çatı olarak da bilinmektedir. Özellikle yüksek tavanlı iş merkezleri, alışveriş merkezleri, oteller ya da hastaneler tarafından sıklıkla tercih edilirler. Bu sistemleri diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise, dışarıdaki ışığı yapıların içerisine almasıdır. Işıklık skylight sistemleri ile ışığın içeriye alınması, yapıların doğal aydınlanma probleminin çözülmesini sağlamaktadır.

Modern mimari yapılarda güneş ışığını gün boyunca bina içerisine alınmasını sağlayan bu ışıklık sistemleri, aydınlanma konusunda ekonomik bir çözümdür. Ancak bunun yanında yapılara estetik bir görünüm de kazandırırlar. Özellikle açıklığın büyük olduğu yapılarda doğal aydınlanma problemini çözen bu çatı sistemi, mimari estetiği tamamlayıcı bir unsur olarak uygulanmaktadır.

Işıklık Skylight Sistemleri ve Özellikleri

Sağlamlık ve Şık Görünüm

Skylight sistemlerin en çok tercih edileni, çelik konstrüksiyonlu olanlarıdır. Bu sistem, özellikle sağlamlığı ve şıklığı ile ön plandadır. Skylight çatının uygulanacağı alanın yapısı ve konumuna göre alüminyum ya da çeliğin üzerinde, alüminyum birleşim profilleriyle cam ya da polikarbon kullanılarak uygulanır. Bunun yanında yatay kısımlarda ise fuga boşluklarına zararlı güneş ışınlarına dayanıklı olan özel silikonlar ile izolasyon yapılır.

Çatı cephelerinde yer alan camların dış kısmında yatay ve dikey olarak kapak profilleri kullanılmaktadır. Su tahliyesinin akışına yardımcı olan kapak profiller ile özel olarak üretilen alüminyumlar alt konstrüksiyona monte edilir. Işıklık skylight sistemleri uygulaması sırasında çatıların alt kısmındaki camda güvenlik açısından lamine cam tercih edilmektedir. Bu uygulama sonucunda yapıların salonlarında ya da açıklıklarında aydınlık ve şık bir ortam oluşturulmaktadır.

İstenildiği Zaman Açılıp Kapanabilme

Bu ışıklık sistemini diğer çatı sistemlerinden ayıran en önemli özelliği, istenildiği zaman açılıp kapanabilir olmasıdır. Cam malzeme kullanılarak tasarlanan çatı sisteminde, çatı iç mekânı aydınlık kalırken aynı zamanda havadar kalabilmektedir.

Özellikle son dönemlerde giderek popüler hale gelen ışıklık sistemleri ile farklı dekoratif çözümler de yaratılabilmektedir. Skylight sistemler, kayar açılır kapanır pencere mantığına dayanır. Bu sayede sadece çatılar değil, teras kapama işlemlerinde de skylight uygulamaları gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle tek cephe tarafından ve boydan boya olan teraslara uygulanan skylight kapama işlemlerinde oldukça şık sonuçlar elde edilebilmektedir.

Işıklık Skylight Sistemleri Nasıl Uygulanır?

Bu cephe sisteminin uygulanması için öncelikli olarak mühendisler tarafından binanın kontrolleri gerçekleştirilmelidir. Bu kontrollerin ardından sistemin uygulanması için proje hazırlanır. Uygulanacak projeye uygun olarak, çelik konstrüksiyonlar ana taşıyıcı malzeme olarak kullanılır ve ikinci bir karkas oluşturulur. Bu karkasın içerisine ise uygun ölçülerde cam ya da polikarbonat levhalar monte edilir.

Kullanılan malzemelerin tümü, güneş ışığı ya da soğuk hava gibi iklim koşullarından etkilenmeyecek kadar dayanıklıdır. Yine bu anlamda yağmur suyu takviyesi ve temizlik sistemini sıkıntıya sokmayacak şekilde Skylight uygulanır. Ayrıca istenildiğinde duman tahliye ya da havalandırma pencereleri de açılabilir.

Genellikle alışveriş merkezleri, iş merkezleri ve hastane gibi yapılar için tercih edilen bu sistem, kondens kanallı ya da kanalsız olarak uygulanabilmektedir. Yine yatay-düşey kapaklı uygulanabileceği gibi, yatay silikon ya da düşey kapaklı olarak da uygulanabilmektedir. Sistemi taşıyan çelik alt konstrüksiyonları kapatabilmek adına uygun iç kapak alternatifleri bulunmaktadır.

Işıklık skylight sistemleri, günümüzde büyük projelerde uygulanmıştır ve yine büyük projeler için tercih edilmeye devam etmektedir. Mühendis ve mimarların sıra dışı ve çok fazla beğeni toplayan eserlerinin büyük bir kısmında bu cephe sistemi kullanılmaktadır. Tüm bunların yanında bu sistem; şık ve estetik olduğu kadar aynı zamanda ekonomiktir.

Ürün Sipariş Formu