Hafif Çelik Yapı

Hafif Çelik Yapı

Hafif çelik yapı, yapı elemanlarının galvanize çelikten soğuk şekillendirme yöntemi ile üretildiği yapı türüne verilen addır. Bu yapı elemanları, fabrikada modern makineler ile kontrol ve denetim altında üretilir. Sonrasında ise korunaklı bir şekilde inşaat alanına getirilir ve monte edilir. Bu nedenle de hafif çelik yapılarda insan eli ile yapılan hataların en aza indirgenmesi sağlanır. Ayrıca yerinde imalat, şantiye koşullarında oldukça sık yaşanan hata ve hasarların da giderilmesini de sağlamaktadır. Sadece bu özelikleri nedeniyle dahi hafif çelik yapı sistemlerinin, geleneksel betonarme sistemlere göre üstün olduğu anlaşılacaktır.

Hafif çelik yapılar, aynı boyutlardaki betonarme yapılara göre daha hafiftir. Bu nedenle de deprem sırasında hafif çelik yapılara etki eden yük daha az olduğu için deprem dayanımı çok daha yüksektir. Çünkü hafif çelik yapı sistemlerinin yük taşıma kapasitesi, ağırlık oranlarına göre daha fazladır. Ayrıca bu yapıların plastik şekil değiştirme davranışları, betonarme binalara göre çok daha verimlidir. Bu durum da yine deprem sırasında binanın ayakta kalması adına oldukça avantajlıdır.

Hafif Çelik Yapı ve Özellikleri

Hafif çelik yapı sistemi ile hemen her türlü tasarımı imal etmek mümkündür. Bu anlamda ister modern ister geleneksel olsun fark etmez, tüm konular bu sistem ile zarif bir şekilde inşa edilebilir. Hafif çelik yapılar yöresel özellik ve tercihlere göre kolayca şekillendirilebilir. Bu anlamda konutlar müstakil ev, sıra evler ya da ikiz ev şeklinde tasarlanabilir. Bu yapı sistemi ile konut inşaatı dışında; okul, hastane, kreş, pazaryeri, çarşı ve benzeri sosyal yapıların inşaatı mümkündür.

Hafif çelik yapılarda özellikle can güvenliği esas alındığı için, karakteristik kat yüksekliği 3.00 m’dir. Ancak bu kat yüksekliğini geleneksel hadde çelik bileşenler yardımı ile yükseltmek mümkündür. Bu sistem ile inşa edilen 3 katlı konutlar; deprem güvenliğinin yanında beklentileri karşılamaları açısında da oldukça önemlidir. Ayrıca sistem sayesinde hızlı ve ekonomik üretim teknolojisi ile birbirinden şık ve estetik bahçeli villalar yapılarak kullanıma sunulmaktadır.

Tüm bunların yanında bu çelik binaların yapım hızını etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlar: inşaatın büyüklüğü, şekli, bodrum katının varlığı, konumu, inşa edildiği bölgenin iklim koşulları ve topografyası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hafif Çelik Yapıların Yapım Aşamaları

Çelik yapıların yapım aşamaları, geleneksel binalara benzer. Bu anlamda öncelikli olarak binanın tasarımı yapılır. Ardından binanın mimari ve statik projeleri hazırlanır. Sonrasında ise çelik karkas imalatı aşamasına geçilir. Çelik karkas imalatı, fabrikalarda hatasız bir şekilde gerçekleştirilir. Çelik yapının döşeme ve çatı benzeri aksamları, gerekli kalınlıkta galvanize çelik profillerden imal edilir. İmalatı gerçekleştirilen bu profiller ise, uygulama alanının uzaklığı ve nakliye koşulları da göz önünde bulundurularak panelize edilmiş halde kayıpsız bir şekilde inşaat sahasına gönderilir.

 

İnşaat sahasına getirilen profiller, hafif çelik yapı konusunda uzman montaj ekipleri tarafından binanın mimari planına uygun şekilde monte edilir. Montaj sırasında özel vidalar kullanılır ve kaynak yapılmasına ihtiyaç duyulmaz. Montaj aşaması tamamlanan yapı, izolasyon malzemeleri ile doldurulur ve son olarak fibercement malzemeler ile duvarlar kaplanır.

Hafif çelik yapıların yapım hızı göz önünde bulundurulduğunda, maliyet açısından oldukça avantajlı oldukları görülmektedir. Çünkü bir inşaat projesinin maliyetini arttıran faktörlerin başında süre gelir. Betonarme binaların inşaatı, uzun sürer. Ancak hafif çelik yapılar, kısa süreler içerisinde yapılır ve bu nedenle de inşaatın maliyeti azalacaktır. Ayrıca sürenin kısalması işçilikten doğan hataları da minimuma indirir. Böylece projenin toplamında süre ve maliyet avantajı sağlanır.

× Whatsapp Fiyat Al