Site Rengi

Fotoselli Kapı

Fotoselli Kapı

Fotoselli kapı; günümüzde neredeyse hemen her bina için tercih edilebilen ve kolay geçiş imkânı sunan bir sistemdir. İsmini üstünde yer alan fotosel sisteminden alan bu kapılar, literatür de ise genellikle otomatik kapı olarak geçmektedir. Açılmaları için normal kapılarda olduğu gibi fiziksel bir temasa ihtiyaç duymayan fotoselli kapı sistemi; özellikle de insan yoğunluğunun fazla olduğu market, havaalanı, hastane ve alışveriş merkezleri için tercih edilmektedir.

Geçiş alanının genişliğine göre tek ya da çift kanat olarak çalışabilen bu sistemler, alüminyum çerçeve ve darbelere karşı dayanıklı lamine camlara sahiptir. Yine istenirse dekoratif amaçlı olarak çerçevesiz temperli cam kanat da uygulanabilmektedir.

Fotoselli Kapı Kullanımının Avantajları

Teknolojinin insanlara sağlamış olduğu kolaylıklardan birisi de fotoselli kapılardır. Çünkü bu kapılar, belli bir mesafeye kadar olan varlıkları algılar ve otomatik olarak açılır. Yine otomatik olarak kendisi kapanan fotoselli kapıların sistemi, fotodirençlerden meydana gelen özel bir sistemdir. Bu dirençler ışık hareketini, insan gözüne benzeyen bir yöntem ile algılar. Fotoselli kapı normal işleyişini sürdürürken gelen bir sinyal sonrasında açılır ve belli bir süre açık kalır. Sonrasında otomatik olarak kapanabilme özelliğine sahip bu kapılar, belli bir açık kalma süresine ihtiyaç duyulan her türlü mekânda kullanılabilir.

Fotoselli kapılar; sadece otomatik açılıp kapanabilmeleri ile değil, aynı zamanda estetik görünümleriyle de dikkatleri çekerler. Binanın görselliğini destekleyen kapılar, bu özellikleri sayesinde mimar ve mühendislerin bir numaralı tercihleri arasında yer alır.

Bunların yanında özellikle market ve alışveriş merkezleri gibi yerlerde insanların elleri dolu bir şekilde dışarıya çıktığı ortamlar için fotoselli kapılar pratik bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine ameliyathane ve acil servis gibi giriş ve çıkış için vakit kaybetmenin hayati sonuçlar doğuracağı yerler için fotoselli kapı tercih edilmesi oldukça önemlidir.

Tüm bunların yanında binalarda fotoselli kapıların kullanılması, içeriye giriş ve çıkışlarda kaybedilen ısının asgari seviyelere indirilmesini, dolayısıyla da büyük enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Fotoselli Kapı Çalışma Sistemi

Fotoselli kapı; giriş ve çıkışların yoğun olduğu alanlarda sessiz ve opsiyonel çalışma özelliği ile sıklıkla tercih edilmektedir. Yine bu kapıların çalışma sisteminde ise bazı detaylar yer almaktadır.

Algılama Sistemi

Bu sistem radar olarak da bilinmektedir ve kapıya yaklaşan objeyi algılar. Mikrodalga ve kızılötesi frekanslar ile çalışan sistem, objeyi algıladığında kontrol paneline iletilmektedir. Bu işleyiş, fotoselli kapı çalışma sisteminin ilk aşamasıdır.

Kontrol Panelinin Yönetim Sistemi

Fotoselli kapıların ana beyni niteliğindeki yönetim sisteminde bazı fonksiyonlar yer almaktadır. Bunlardan en yaygını ise, normal mod ya da aç-kapa özelliğidir. Bu anlamda kapının sürekli açık modu tercih edilerek kapanmaması sağlanabilir. Kış modunda ise fotoselli kapı kanatlarının sadece yarıya kadar açılmaları tercih edilebilir. Bu anlamda ısıdan ciddi şekilde tasarruf edilebilir.

Kanat Profilleri Sistemi

Kapı kanatlarının malzemesi genellikle alüminyum profildir. Alüminyum profilin kullanıldığı kanatların ağırlığı, performansı ile doğru orantılı olacaktır. Bu sistemin sorusuz şekilde çalışması için oldukça önemlidir. Sistemdeki tek bir kanadın ağırlığı ortalama olarak 50 ile 60 kg ağırlığındadır. Otomasyonun çift kanatlı olması nedeniyle 100 ile 120 kg arasındaki kanatları taşıyabilmesi gerekmektedir.

Motor ve Yürütme Grubu Sistemi

Fotoselli kapı sisteminin en önemli kısımlarından birisi de motor ve yürütme grubu sistemidir. Bu anlamda günümüzde daha çok dekoderli motorlar tercih edilmektedir. Yine yürütme grubu ile motor birbirine bağlı olarak işlemektedir. Birbiriyle doğru orantılı performans içinde olan bu sistemde hız ayarı ve ağırlık ayarı gibi kısımlar, motor ve yürütme grubu sisteminin performansına göre belirlenmektedir.

Ürün Sipariş Formu

    ETİKETLER: