Site Rengi

Endüstriyel Kapılar

Endüstriyel Kapılar

Endüstriyel kapılar özellikle depo, konut, otopark, otomobil galerisi, sergi ve fuar alanı gibi alanlarda kullanılan kapı sistemleridir. Aynı zamanda oto yıkama tesislerinde ve üretim depolarında da kullanılan bu kapılar, giriş ve çıkış denetimi sağlanması gereken hemen her türlü alan için tercih edilebilmektedir.

Endüstriyel Kapılar ve Özellikleri

Endüstriyel kapılar konumlandırıldıkları mekânlar için pek çok avantaj sunmak-tadır. Bunların en başında ise kapının kullanıldığı alanda giriş-çıkıların denetim altında tutulabilmesidir. Aslına bakılırsa bu durum, güvenliğin sağlanması adına da katkıda bulunmaktadır.

Bu kapılarının kullanımının bir diğer avantajı ise, açılma sistemleridir. Standart kapıların mekanizmasında olduğu gibi içe açılım, endüstriyel kapılarda söz konusu değildir. Çünkü endüstriyel kapı olarak adlandırılan bu sistemler, yukarıya doğru açılır. Böylece standart kapılar gibi iç mekândaki kullanım alanını kısıtlamazlar. Aksine bulundukları ortamın elverişli kullanılması adına katkıda bulunan ürünlerdir.

Bu kapılar, ses ve ısı yalıtımı konusunda oldukça faydalı ürünlerdir. Herhangi bir ekstra uygulamaya gerek duyulmadan bulundukları ortamların dışarıdan izolasyonunu sağlarlar. Bu anlamda dışarıdaki hava koşullarını iç ortama yansıtmazlar, içerideki ısı ve sesi korurlar. Kullanım alanlarına uygun olarak imal edilebilen endüstriyel kapılar, görsel olarak da oldukça estetik sonuçlar vermektedir.

Endüstriyel kapılar, yaylı sistem ile desteklenen sistemlerdir. Kullanım alanlarına ve tercihlere göre otomatik ya da manuel olarak tercih edilebilen bu kapılar, özellikle kullanım kolaylığı göz önünde bulundurularak tasarlanmaktadır. Yine kapıların ergonomik tasarımı, kullanıcıların yorulmasının önüne geçmektedir. Bunların yanında endüstriyel kapılar arasından genellikle kumandalı açma ve kapama sistemine sahip olanlar tercih edilmektedir. Uzaktan kumandalı sistemler dışında buton sistemine sahip kapılar da mevcuttur. Bu tip kapılar ise genellikle depolar için tercih edilmektedir. Ancak talep durumuna göre farklı alanlarda da kullanılabilmektedirler.

Tüm bunların yanında gelişen teknoloji ile birlikte endüstriyel kapıların özelliklerinde de gelişmeler meydana gelmektedir. Bu anlamda artık akıllı sistem olarak adlandırılan ve cep telefonu komutu ile çalıştırılabilen sistemler bulunmaktadır. Ayrıca bu kapı sistemleri, kullanıcıların istedikleri ölçülere göre özel olarak tasarlanabilmektedir. Çelik ya da alüminyum malzemeden imal edilebilen endüstriyel kapılar; uzun süreli kullanıma elverişli, kaliteli ve sağlam olmaları ile ciddi rağbet görmektedir.

Endüstriyel Kapı Çeşitleri

Endüstriyel kapılar hemen her mekânda rahatlıkla kullanılabilen kapı modelleridir. Son teknolojiyi yansıtan bu kapıların birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasında; seksiyonel kapılar, hızlı PVC kapılar, otomatik garaj ve bahçe kapıları, fabrika kapısı ve döner kapılar yer almaktadır. Bunlar arasında en çok tercih edilenlerden birisi de seksiyonel kapılardır. Seksiyonel kapılar; fabrika, otopark girişleri ve depolar için tasarlanmıştır. Bunun yanında malzeme ve araç giriş-çıkış noktalarında da sıklıkla kullanılırlar.

Tüm endüstriyel kapı çeşitleri için önem taşıyan konuların başında, bakım ve onarım işlemleri gelmektedir. Kullanım açısından pratiklik sağlayan endüstriyel kapıların periyodik bakımları aksatılmamalıdır. Düzenli olarak bakımları yapılan kapılar, uzun yıllar boyunca kullanılabilirler. Periyodik bakımları gerçekleştiren teknik personel; yayların aynı kalitede çalışıp çalışmadığını ve güvenlik özelliklerinde herhangi bir zafiyet olup olmadığını kontrol eder. Ardından gerekli bölgelerin yağlama çalışmalarını tamamlayıp bakım işlemlerini sonlandırır.

Bu kapıların bakımı haricinde arızaları da önemsenmelidir. Çünkü yaşanan kapı arızalarına hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerekmektedir. Problemin önemsenmesi, kapı ile ilgili yaşanabilecek daha ciddi sorunların önüne geçecektir. Ancak hem bakım hem de tamir hizmeti için tercih edilecek firmanın işinde uzman ve referanslara sahip bir firma olması, kapının kullanım ömrünü uzatır. Bu anlamda hizmet alınacak servis konusunda özenli davranılması oldukça önemlidir.

Ürün Sipariş Formu