Dış Cephe Seramik Kaplama

Dış Cephe Seramik Kaplama

Binaların dış cephesinde kullanılan ve estetik bir görünüm ortaya koyması ile tercih edilen dış cephe seramik kaplama sistemi, güvenli ve garantili kullanım özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Uygulandığı yapılara ısı yalıtımı konusunda da katkı sağlayan bu cephe sistemi, bir cephe kaplama sisteminde aranan hemen her özelliği bünyesinde barındırmaktadır.

Yapıların sağır kısımlarında taşıyıcı alüminyum konstrüksiyon ile birlikte uygulanan seramik dış cephe kaplama; özellikle darbe dayanımı, düşük emme özelliği, leke tutmaması ve kolay monte edilmesi nedeniyle tercih edilen bir malzemedir. Çok sayıda renk ve ebat seçeneği sunan bu malzeme, yapıların dışarıdan bakıldığında hem şık hem de estetik bir görünüm ortaya koymalarını sağlamaktadır.

1

Dış Cephe Seramik Kaplama Avantajları

Pek çok mekânın dış cephesi için tercih edilen dış cephe seramik kaplama, depreme ve doğal afetlere karşı oldukça dayanıklı bir malzemedir. Uygulama alanının genişliğine göre fiyatlandırılan bu sistem, dış mekân dekor işlemlerinin vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır.

Dekoratif ve Görsel Özellikler

Özellikle son dönemlerde alışveriş ve iş merkezleri gibi yapıların dış cephelerinin estetik ve şık bir görünüm sergilenmesi ciddi şekilde önemsenmektedir. Bu anlamda görsel ve estetik özellikleri bir araya getirebilen seramik cephe kaplama, dekoratif bir görünüm ortaya koymaktadır. Etkili kullanım özelliklerine sahip olan bu kaplama sistemi, istenilen kalite ve görsel özellikler bakımından profesyonel çözümler sunar.

Çevreci Bir Kaplama Sistemi

Dış cephe seramik kaplama sistemi, çevreci özellikleriyle de ön plana çıkmaktadır. Yağmur ile kendisini kolaylıkla temizleyebilen sistem sayesinde cephenin dekoratif görünümü korunmaktadır. Seramik kaplama, aynı zamanda binalarda rutubet oluşumunu engeller. Çünkü sistem içerisinde devamlı olarak hava sirkülasyonu bulunmaktadır.

Yüksek Dayanım

Seramik kaplama, yapıların dış etkenlere karşı korunması ve yapı içi iklimin korunması bakımından büyük önem taşımaktadır. Bunun yanında seramik malzeme mukavemete gücü oldukça yüksek bir malzemedir. Bu anlamda depreme karşı dayanıklı olduğu gibi ayrıca sert iklim koşullarına karşı da dirençlidir.
Tüm bunların yanı sıra günümüzün popüler cephe kaplama sistemlerinden birisi olan seramik kaplama, tüm beklentileri karşılayacak renk seçeneği de sunmaktadır.

Dış Cephe Seramik Kaplama Uygulaması

Dış cephe seramik kaplama uygulaması için öncelikli olarak seramik ya da granit malzeme arasından tercihte bulunulur. Bunun ardından ise malzemenin binaların sağır cephelerine monte edilmesi işlemine geçilir. Ancak burada en önemli nokta, montaj sırasında ısı izolasyonunun sağlanmasıdır. Bu anlamda farklı montaj teknikleri tercih edilmektedir.

Seramik cephe kaplama için birbirinden farklı 3 yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler; klipsli sistem, yapıştırma sistemi ve gizli kanat sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Cephe kaplama sisteminin uygulanması için kullanılan yöntemleri kısaca şöyle açıklayabiliriz:

  • Klipsli Sistem: Dış cephe seramik kaplama uygulaması için kullanılan bu yöntem sırasında paslanmaz çelik görünür klipsler ve EPDM fitiller birlikte alüminyum profillere monte edilir. Aslına bakılırsa kullanılan bu yöntem diğer seramik kaplama sistemlerine göre çok daha güvenilirdir. Aynı zamanda ekonomik bir yöntem olan gizli kanatlı sistem, hemen her türlü ebatta uygulanabilmektedir.
  • Yapıştırma Sistemi: Bu yöntemde dış cepheye uygulanacak seramikler, -40 derece ile +100 derecede elastikiyetini kaybetmeyen bir yapıştırma malzemesi ile monte edilmektedir. Bu yapıştırma sistemi, en ekonomik seramik uygulama yöntemi olarak bilinmektedir. Yine klipsli sistemde de olduğu gibi her ebatta seramiğe uygulanma imkânı vardır.
  • Gizli Kanatlı Sistem: Bu yöntemde dış cepheye uygulanacak seramikler, arka yüzlerine dört yandan açılan kırlangıç kanallara takılan alüminyum klipsler yardımıyla taşıyıcı konstrüksiyona monte edilir. Bunun yanında yöntem, genellikle 60×60 cm, 60×10 cm ve 50×100 cm ebatlarındaki seramiklere uygulanmaktadır.
× Whatsapp Fiyat Al