Çelik Villa

Çelik Villa

Çelik konstrüksiyon; günümüzde fabrika, depo, otopark, spor merkezi ve iş merkezi gibi pek çok alanda kullanılan, oldukça güvenli bir yapı sistemidir. Bu yapı sisteminin kullanıldığı bir diğer alan ise villalardır. Çelik konstrüksiyon ile inşa edilen villaların iç yapısı, betonarme villalar ile aynıdır. Duvarlarda alçı ve beton malzemenin kullanıldığı sistemin ses ve ısı yalıtımı, tıpkı betonarme binalarda olduğu gibi kullanılan malzemenin kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Ancak çelik villa sistemleri, betonarme yapılara oranla pek çok açıdan avantajlıdır. Peki, çelik villaların sunduğu avantajlar nelerdir?

Çelik Villa Avantajları

Çelik villa sistemindeki ön üretimli, fabrikasyon taşıyıcı elemanlar sayesinde düşük fiyata kalite sağlamaktadır. İnşaat süresi betonarme binalara göre oldukça kısa olan bu yapı sistemi, aynı zamanda doğal afetlere karşı da dayanıklıdır. Çünkü çelik konstrüksiyon ile inşa edilen villaların taşıma kapasitesi, ağırlığına oranla yüksektir.

Çelik malzemenin bu yüksek taşıma kapasitesi sayesinde yapı elemanları; daha küçük kesit ve ölçüler ile daha mükemmel ve hafif kalitelerde imal edilebilmektedir. Bu da yapı alanının daha verimli bir şekilde kullanılmasına imkân tanımaktadır. Fiyat dengesi ve yapı süresinin kısa olması, insanların villalarına daha erken yerleşmelerini ve buna paralel olarak daha az kira ödeyerek tasarruf etmelerini de sağlamaktadır.

Depreme Karşı Dayanıklılık

Türkiye, deprem riski bulunan bir coğrafyada konumlanmaktadır. Bu nedenle yapıların inşası sırasında kullanılan malzemelerin esnek ve hafif olması oldukça önemlidir. Çelik konstrüksiyon ise deprem riskine karşı aranan tüm özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu anlamda çelik villa sistemleri; aldığı darbelere karşı koyabilen ve kırılmadan hafif deformasyonlar ile darbeye engel olan bir sistemdir.

Çelik yapılar hafiftir. Bu nedenle de deprem kuvvetini azaltır, can ve mal kaybını önlerler. Ayrıca çelik villalar, betonarme villalara oranla 6 kat daha hafiftir. Bu da binaya gelen deprem yükünün 6 kat daha az olduğu anlamına gelmektedir.

Çevreci Bir Sistem

Çelik, geri dönüştürülebilen ve aynı zamanda dayanıklı bir malzemedir. Çelik binaların sökülmesi durumunda çıkan malzemelerin geri kazanılması mümkündür. Örneğin; hafif çelik malzemeden yapılan bir evin iskeleti 8 ya da 9 otomobilden elde edilebilirken, benzer bir ahşap yapı için 40-50 ağacın kesilmesi gerekmektedir. Bu da çelik konstrüksiyon yapıların çevreci sistemler olduğunu ortaya koymaktadır.

Hızlı Montaj Aşaması

Çelik villa yapımı, betonarme villalara oranla çok daha kısa sürmektedir. Çünkü bu evlerin yapımında temel ve su basman dışında betona ihtiyaç duyulmaz. Bu anlamda konstrüksiyonun montajı, hava şartlarından bağımsız olarak hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Tüm bunlar ise sermaye ihtiyacının azalmasına ve inşaat maliyetlerinin düşmesine olanak tanımaktadır.

Yüksek Korozyon Direnci

Çelik konstrüksiyonların imalatında galvaniz kaplı çelik kullanılır. Bu malzemenin ise korozyon direnci oldukça yüksektir, paslanmaz. Bunun yanında sistemde ahşapta olduğu gibi çatlama, böceklenme gibi olumsuz durumlar ile karşılaşılmamaktadır. Ayrıca çelik konstrüksiyon, diğer taşıyıcı sistemlerden farklı olarak yıldırıma karşı da koruma sağlar. Çünkü çelik iskelet toprağa giden bir yol oluşturur. Bu sayede ise patlama, ufak çaplı yangın ve yaralanma gibi riskleri en aza indirgemektedir.

Tüm bunların yanında çelik villa sistemlerinin en önemli avantajlarından birisi de yerleşimdeki esnekliktir. Bu anlamda mekânlara uyum, çelik yapılarda betonarme yapılara göre çok daha kolay ve aynı zamanda da ekonomiktir. Bu anlamda villaların inşasından yıllar sonra oluşabilecek koşullara göre taşıyıcı olmayan bölme duvarları kaldırılabilir ya da yerleri değiştirilebilir. Bu sayede de villada yaşayan bireylerin farklı ihtiyaçları karşılanabilmektedir.

× Whatsapp Fiyat Al