Çelik Konstrüksiyon

Çelik Konstrüksiyon

Çelik konstrüksiyon;  betonarme yapıların sağlayamadığı avantajları sunan, güvenli bir yapı sistemidir. Taşıyıcı sistemin metal kolon ve taşıyıcılar ile oluşturulduğu bu yapı sistemi, aynı zamanda teknolojik bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Çelik; özellikle alternatif ürünlere göre hafif, dayanıklı ve daha esnek yapısı ile ön plana çıkmaktadır. Her zemin sınıfı ve deprem bölgesi için ideal çelik konstrüksiyon sayesinde montaj süresi de oldukça kısadır.

Homojen, dayanıklı ve insan inisiyatifinin en az olduğu bu yapı sistemi; hatasız ve hasarsız üretime olanak vermektedir. Her hava koşulunda sürdürülebilir bir inşaat yönetimine imkân veren çelik konstrüksiyon sayesinde fabrikada ve sahada kısa süreli ve kuru imalat gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca çelik yapı sistemi, geleneksel yapı sistemlerine göre daha pek çok avantajlı özelliği bünyesinde barındırmaktadır.

Çelik Konstrüksiyon Özellikleri

Çelik konstrüksiyon sistemini elemanları, galvanizleme yöntemi ile üretilmektedir. Bu da malzemenin korozyona ya da diğer adı ile paslanmaya karşı direncinin artmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda tasarımda geniş malzeme seçim olanağı sunan sistem, iç mekânda kullanıcılara kolonsuz ve kirişsiz net mekân kullanım imkânı sunmaktadır.

Bu yapı sistemi ile inşa edilen yapıların duvar kalınlıkları geleneksel sistemlere göre belli standartlara sahiptir. Bunun yanında çelik konstrüksiyon sisteminin dış cephe kaplamasında tasarruf, iç mekânda ise %7-10 oranında alan kazanımı sağlama özelliği vardır. Diğer yapım sistemleri ile karşılaştırıldığında çok daha hafif olan bu sistem, depreme karşı oldukça dayanıklıdır. Çünkü sistemde kullanılan malzemeler esnek ve aynı zamanda da hafiftir. Bu anlamda binalar depremde aldıkları darbelere karşı koyabilirler ve kırılmadan hafif deformasyonlar ile darbeye engel olabilirler.

Çelik konstrüksiyon, hızlı ve kolay montaj imkânı ile binaların yapım süresini kısaltmaktadır. Bu sayede ise sahada meydana gelebilecek indirekt giderlerin azaltılmasını sağlar. Ayrıca yapıların inşası sırasında az işçi çalışması ve işin kısa sürede bitmesi de maliyetlerin düşmesini sağlamaktadır. Yapıların tamamlanmasının ardından elde edilen iç ve dış görünüm ise, geleneksel binalar ile aynıdır.

Pek çok açıdan avantaj sağlayan bu sistemde tasarım ve üretim aşamalarının hepsi ulusal ve uluslararası şartnamelere uygundur. Bunun yanında sistem; fabrika ve sahada eğitimli işçiler tarafından imal edilmekte, deneyimli mühendis ve mimarların kontrolünde hayata geçirilmektedir. Çelik yapı sisteminin tasarım aşamasında elektrik ve mekanik tesisatlar da düşünülmektedir. Bu anlamda üretim öncesinde tesisatın geçeceği duvar dikmeleri ve döşeme kirişlerindeki delik yerleri belirlenir ve üretim esnasında ise bu delikler açılır.

 

Çelik konstrüksiyon sisteminde geleneksel sistemlerde olduğu gibi kırma, dökme ve tamirat işlemlerine gerek duyulmaz. Bu da yapım aşamasında müteahhidi, kullanım sırasında ise kullanıcıları ek masraflardan korumaktadır. Kullanıcılarına yüksek yapı fiziği olanağı sunan bu yapılar, aynı zamanda da çevrecidir. Çünkü çelik malzeme %90 oranında geri dönüştürülebilmektedir. Bu durum; Amerikan Demir Çelik Birliği tarafından raporlanmış ve Uluslararası Çevre Yönetim Sistemleri tarafından ise sertifikalandırılmıştır. Ayrıca Amerikan Akciğer Derneği’nin görüşüne göre, çelik konstrüksiyon sisteminde kullanılan malzemeler ile sağlıklı iç hava kalitesine sahip mekânlar elde edilebilmektedir.

Tüm bunların yanında çelik konstrüksiyon sistemi ile hayata geçirilecek her proje için öncelikli olarak statik hesaplamalar yapılmaktadır. Bu hesaplamalar sonucunda elde edilen veriler sayesinde geçilebilecek maksimum kat yüksekliği ve açıklıklar belirlenir.  Sistemde kullanılan malzemelerin ulusal ve uluslararası şartlarda temin edilmesinde ise herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Sonuç olarak ABD’de yaklaşık 50 yıldır yaygın olarak kullanılan çelik konstrüksiyon sistemi; sağladığı tüm bu avantajlar nedeniyle ülkemizde ve yeni yapılanmaya başlayan Dubai ve Abu Dabi gibi emirliklerde yoğun talep görmektedir.

× Whatsapp Fiyat Al