Çelik Çatı Sistemleri

Çelik Çatı Sistemleri

Türkiye, deprem bölgesinde yer alan bir ülkedir. Bu nedenle de özellikle yapıların inşasında kullanılan malzemelerin, deprem riski taşımayan ülkelerdeki malzemelere nazaran çok daha güvenilir, sağlam ve pratik olması gerekir. 20. yy’ın başlarından günümüze yapılarda kullanılmaya başlanan çelik malzeme, her geçen gün daha da önem kazanarak tercih edilebilirliği yükselmektedir. Bu anlamda özellikle yurt dışında sıklıkla kullanılan çelik çatı sistemleri ülkemizde de rağbet görmeye başlamıştır.

Çelik çatı kullanımının tercih edilme nedenlerinin en başında güvenilir olması gelmektedir. Çünkü bu çatı sistemi, deprem gibi doğal afetlere karşı oldukça dayanıklıdır. Ayrıca can ve mal kaybını en aza indirmektedir. Doğal afetlere karşı dayanımının yanı sıra çelik çatıların geri dönüşümü de kolaydır. Bu nedenle de çevreci bir sistem olduğundan bahsedilebilir.

Çelik Çatı Sistemlerinin Avantajları

Barınma, insanlığın ilk dönemlerinden bu yana en temel ihtiyaçlarından birisidir. Bu ihtiyacın karşılanması için inşa edilen konutlar, teknolojinin de gelişmesi ile birlikte büyük değişim göstermiştir. Yine buna paralel olarak bu konutların yapımında kullanılan malzemelerde de değişiklikler meydana gelmiştir. Özellikle binaların inşasında daha hafif malzemelerin kullanılmasına duyulan ihtiyaç, çelik çatı sistemlerinin kullanılmasını gerekli hale getirmiştir. Bu çatı sistemleri, hafif olmalarının yanında oldukça kolay şekilde monte edilebilmektedir.

20.yy’dan günümüze kullanılan ve önemi her geçen gün daha da artan çelik çatıların en önemli avantajlarından birisi de sağlam olmalarıdır. Bu nedenle de ülkemiz gibi deprem riski yüksek olan bölgelerde kullanılmaktadır. Çelik çatıların güvenli ve sağlam olması nedeniyle de can ve mal kaybı riski de en aza indirgenmiş olur.

Çelik çatı sistemleri; aynı zamanda yangına, şiddetli yağışlara ve fırtınaya karşı da dayanıklıdır. Bu anlamda özellikle ahşap ve betonarme çatılarda yoğun kar yağışı nedeniyle meydana gelen çatı çökmesi gibi durumlar, çelik çatılarda yaşanmaz. Ayrıca çelik çatılar, yangın riskine karşı da oldukça dayanıklıdır.

Çelik çatı sistemleri, aşırı yüksek ve düşük sıcaklıklardan etkilenmez. Yine ani sıcaklık değişikliklerine karşı direnç gösteren çatılar, diğer çatı sistemlerine oranla çok daha ekonomiktir.

Çelik Çatı Kullanım Alanları

Yapı sektöründe kullanılan ve her geçen gün önemi daha da artan çelik çatılar, güvenli ve sağlam olmaları ile ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle de özellikle deprem riski olan bölgelerdeki yapılar için sıklıkla tercih edilmektedir. Bu anlamda can ve mal riskini en aza indirgemek amacı ile pek çok yapıda çelik çatı sistemleri ile karşılaşmaktayız. Çelik çatıların kullanıldığı alanları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Fabrika ve imalathane binaları,
  • Hayvansal barınaklar ve ahırlar,
  • Hangar ve depolar,
  • Askeri depolar,
  • Uçak hangarları,
  • Tarımsal ürünlerin saklanması,
  • Atölye ve otomobil tamirhaneleri,
  • Voleybol, tenis ve diğer spor tesislerinde,
  • Endüstriyel sektörde,

Çelik Çatı Fiyatları

Artan nüfus ile birlikte gelişen inşaat sektörü için çelik konstrüksiyon konusu oldukça önemlidir. Çelik konstrüksiyon, yapılarda taşıyıcı malzeme olarak çeliğin kullanıldığı sistemledir. Bu sistemler, ağır çelik konstrüksiyon ve hafif çelik konstrüksiyon olarak ikiye ayrılmaktadır. Çelik konstrüksiyonun bir parçası olan çelik çatılar ile ilgili merak edilen en önemli konu, çelik çatı fiyatlarıdır. Bu anlamda fiyatları etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bunların başında da çelik çatı sistemleri için kullanılan malzemenin kalitesi gelmektedir. Çünkü standartlara uygun malzemenin uygulandığı sistemler, standartlara uygun olmayan malzemelerin kullanıldığı sistemlere göre daha maliyetlidir.

Bunların yanında fiyatları etkileyen diğer faktörler ise; uygulama yapılacak alanın büyüklüğü, yalıtım malzemesinin kullanılması, tercih edilen firma ve işçilik gibi faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır.

× Whatsapp Fiyat Al