Çelik Antrepo Sistemleri

Çelik Antrepo Sistemleri

Sermayenin ve üretimin sınırlarının ortadan kalktığı dünya ekonomisinde çok büyük yeri olan lojistik hizmetinin en önemli kollarından birisi de antepodur. Gümrüklere gelen ticari eşyanın konulduğu ve korunduğu antrepolar, çelik malzemelerden imal edilebilmektedir. Çelikten yapılmaları nedeniyle taşıdığı yük ve ürünlere bağlı olarak esneme yapmaz ve mukavemet gösterirler. Bunun yanında çeliğin getirdiği avantaj sayesinde, taşıyıcı rafların çok fazla yer kaplamalarının da önüne geçilmiş olur. Kolonsuz olarak inşa edilebilen çelik antrepo sistemleri sayesinde daha fazla alanlar elde edilebilmektedir.

Depolama amacı ile kullanılan çelik antrepolarda vinç kullanımına ihtiyaç duyulabilir. Bu ihtiyacı karşılamak adına ise sabit ya da hareketli vinçler kurulabilir. Ayrıca antrepolarda cephe izolasyonu için sandviç paneller kullanılabileceği gibi, aynı zamanda yalnızca galvanizli saclar da kullanılabilmektedir. Hafif çelik sistemi ile inşa edilen antrepoların kapıları ise genellikle sürgülü demir kapılardan imal edilmektedir. Yine çelik antrepo sistemleri, kısa sürede imal edilebilen yapılardır. Demonte yöntemi ile başka bir yere taşınabilen bu depolar, aynı zamanda çevrecidir. Geri dönüştürülebilen çelik antrepolar, hem montaj hem de kullanım aşamalarında daha pek çok avantaj sunmaktadır.

Çelik Antrepo Uygulaması

Çelik antrepo sistemleri, gümrüklere gelen ticari eşyaların konulduğu mekânlardır. Tamamı çelik malzemeden imal edilen bu sistemde; I demir, U demir ve kuru profiller kullanılmaktadır. Bu yapıların inşası öncesinde ilk olarak istenilen yükseklik ve ölçülerde çelik depo yapısı mühendisler tarafından tasarlanmaktadır.  Tasarımı gerçekleştirilen çelik antrepo, daha sonra ise metrik sistemde 3 boyutlu (3D) olarak canlandırılır. 3D olarak tasarlanan antrepo, proje sahibinin de onaylaması ile birlikte inşa edilmeye başlanır. Ancak gerekli durumlarda antreponun inşasına başlamadan önce yapı statik projesi de yapılabilmektedir.

Tasarımı yapılan çelik antrepo sistemleri, gerekli izinlerin alınmasının ardından inşa edilmeye başlanır. Yapım aşamasının en başında çelik antrepo için gerekli olan alt yapı betonu projeye uygun olarak atılır. Sonrasında ise alt yapı süresince çelik konstrüksiyon elemanlarının projeye uygun bir şekilde kesilmesi aşamasına geçilir. Demirlerin gerekli açılarda ve şekillerde kesilmesinin ardından flanşarlar ve diğer özel parçalar, kesme makinesinde tam yerine uygun biçimde kesilir ve işlenir. Çelik antrepo yapımı için önemli aşamalardan birisi olan kesme işlemlerinden sonra parçalar şantiye alanına sevk edilir. Kesilen ve işlenen parçaların şantiyeye sevk edilmesinin ardından şantiyede vinç ya da iskeleler yardımı ile montaj işlemine başlanır.

Çelik antrepo montaj işlemi sırasında isteğe bağlı olarak parçaların tamamen kaynak ile ya da demonte şekilde vidalı sistem ile birleştirilmesi yapılabilmektedir. Ancak sabit kalacak olan antrepolar için önerilen kaynaklı sistemdir.

Tüm bu aşamalardan sonra çelik antreponun iskelet sistemi ortaya çıkmaktadır. İskelet sisteminin ortaya çıkmasının ardından ise depo ya da antrepo üzerine ve duvarlarına isteğe bağlı olarak üst kapama işlemi uygulanabilmektedir. Bu üst kapama işlemi için genel olarak galvanizli sac, boyalı sac, sandviç panel ya da özel PVC kaplama malzemelerin kullanıldığı söylenebilir. Yine ortaya çıkan metal konstrüksiyonun yanına ya da tavanına şeffaf paneller montajlanabilmektedir. Belirli yerlerde kullanılabilen bu şeffaf panellerin amacı, antreponun gün ışığından daha fazla yararlanabilmesidir. Çelik antrepo sistemleri için uygulanan kapılar ise isteğe bağlı ve kullanım amacına göre tasarlanmaktadır.

Çelik antrepo sistemlerinin yapım aşamalarının takibi, işinde uzman ve referansları bulunan firmalar tarafından yapılmalıdır. Bu anlamda çelik konstrüksiyon antrepo tasarımı, projelendirilmesi, imalatı, montajı ve kaplama işleri için mutlaka alanında kendisini kanıtlamış ve profesyonel firmalardan yardım almaya özen gösterilmelidir.

× Whatsapp Fiyat Al