Cam Takviyeli Polyester Işıklık Sistemleri

Cam Takviyeli Polyester Işıklık Sistemleri

Cam takviyeli polyester, cam elyafı ile matriks reçinenin birleştirilmesiyle elde edilen bir tür kompozit malzemedir. Esnek ancak yüksek dayanıma sahip olmayan polyester ile yüksek dayanıma sahip olan camelyafın bir araya getirilmesi ile elde bu malzeme, üstün nitelikli bir mühendislik malzemesidir. Nitelikleri bakımından üstün bu malzeme, günümüzde ışıklık sistemlerinde de kullanılmaktadır. Cam takviyeli polyester ışıklık sistemleri ise pek çok açıdan avantajlı sistemlerdir.

1

Cam takviyeli polyester (CTP) üretiminde en yaygın kullanılan malzeme, doymamış polyester reçinelerdir. Bu reçineler, termoset grubunda yer alır. Bu malzeme, el yatırması gibi basit kalıplama tekniklerinden en karmaşık kalıplama tekniklerine kadar her tekniğe hitap edebilir. CTP üretiminde kullanılan camelyafı, alümina, kireç taşı, kolemanit, kaolen ve kum gibi geleneksel hammaddeler; çok ince öğütülür ve 1600 santigrat derece sıcaklıkta ergitme fırınına verilir. Fırında yavaş yavaş sıvı hale dönüşen cam eriyiği; platin, rodyum alaşımlı kovalardan sarma işlemi ile çekilir. Bu sayede 10 ile 15 mikron çapında elyaf bobin haline getirilirler.

Işıklık sistemlerinde de kullanılan CTF üretiminde cam elyafı ile plastik malzemenin bir arada kullanılmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Cam elyafı, yüksek mekanik dayanıma sahiptir. Ancak plastik malzememe de esnek yapısı nedeniyle kırılmazdır. Cam elyafın mekanik dayanım özelliği ile plastiğin esnekliği kusursuz bir malzeme meydana getirmektedir. Tüm bunlar ışıklık sistemi olarak kullanılmaları durumunda yüksek ışık geçirgenliği ve mukavemet sağlamaktadır.

Cam Takviyeli Polyester Işıklık Sistemleri ve Avantajları

Işıklık sistemleri, büyük ve kapalı mekânların doğal aydınlığa kavuşturulması adına tercih edilir. Bu anlamda piramit, tonoz, kubbe, kırık tonuz ya da istenilen farklı formlarda şekillendirilebilmektedir. Işıklık sistem çözümlemesinde; dikeylerde kapak, yataylarda ise silikon kullanılarak yağmur sularının engel ile karşılaşmadan akışı kondensasyon kanalları ile sağlanır. Işıklandırmayı sağlayan bu cam paneller, elektrikli motor kontrolleri ile havalandırma veya duman için tasarlanabilirler.

Işıklandırma sistemleri için kullanılan cam takviyeli polyester malzemenin mekânlarda için pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajların başında da %90’a kadar gün ışığı geçirgenliği sağlaması gelmektedir. Üstün nitelikli bu malzemenin avantajları bunlar ile sınırlı değildir. Diğer avantajlarını ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Cam takviyeli polyester ışıklık sistemleri, -40 santigrat derece ile +120 santigrat derece arasında ısıya dayanıklıdır. Bu sayede yanmaz ve alev almaz. Herhangi bir yangın esnasında kendiliğinden sönen malzeme, ısı kayıplarını da minimuma indirir.
  • Cam takviyeli polyester malzeme, zaman içerisinde kırılmaz ve bu nedenle de herhangi bir şekilde su geçirmez. Su absorbsiyonu çok düşük olan malzeme, aynı zamanda antikoroziftir. Yani korozyona karşı dayanıklıdır.
  • Bu ışıklandırma sistemleri UV ışınlarına ve yüzey yaşlanmasına karşı dayanıklıdır. Her türlü doğa olayı, hava koşulu ve darbeye karşı ciddi bir mukavemet gücüne sahiptir.
  • Termopan paneller ise yüksek gerilim atlamasını engeller ve yalıtkandırlar. Ayrıca termopan; rüzgâr, dolu gibi doğa olaylarına karşı dirençlidir, kırılmaz.

Cam Takviyeli Polyester Işıklandırma Sistemlerinin Kullanım Alanları

Bu ışıklandırma sistemlerinin kullanım alanı ise oldukça geniştir. Bu alanların başında endüstriyel yapılar gelmektedir. Bunun yanında kimyasal üretim tesisleri, gıda tesisleri, spor tesisleri ve termal yüzme havuzlarında da sıklıkla kullanılırlar. Yine fuar, sergi ve Pazar yerleri gibi alanların çatılarında kullanılan bu ışıklandırma sistemi, tarım ve hayvancılık tesisleri tarafından da tercih edilmektedir.

Gün ışığından en efektif bir şekilde faydalanılmasını sağlayan ve kullanılan mekânlarda enerji tasarrufu sağlayan bu çatı ışıklık sistemi; aynı zamanda kolay bir şekilde montaj olanağı sağlaması nedeniyle de oldukça avantajlıdır.

× Whatsapp Fiyat Al