Boyalı Sac Kaplama Sistemleri

Boyalı Sac Kaplama Sistemleri

Dış cephe kaplama sistemleri, teknolojinin ve estetik anlayışın gelişmesi ile birlikte değişikliğe uğramıştır. Bu sistemlerin yapı bileşeni olarak kullanılması, çelik ve donatılı betonunun yapı sektöründe kullanılması ile başlamıştır. Cephe kaplamaları, yüksek katlı ve hantal beton binaların kötü görünümünü kamufle eder. Bu sistemler, hem hantal görüntünün yerine ince ve estetik görünümlü bir cephenin olmasını hem binanı yalıtımına katkı sağlar. Bina cepheleri için kullanılan bu kaplama sistemleri arasında boyalı sac kaplama sistemleri de yer almaktadır. Yatay ve düşey elemanlardan meydana gelen bu kaplama malzemelerinin ebadı ise yapılacak projeye göre değişkenlik göstermektedir.

Boyalı Sac Kaplama Sistemlerinin Avantajları

Yatay ve dikey cephe uygulamalarında sorunsuz detay çözüm alternatifleri ile dikkat çeken boyalı sac kaplama sistemleri, modern ve estetik bir görünüm ortaya koymaları nedeniyle de tercih edilirler. Bunun yanında bu cephe sistemlerinin farklı boya seçenekleri bulunmaktadır. Boya seçenekleri arasında; PVDF, Plastisol ve Polyester yer alır. Peki, hem estetik hem de ekonomik bir cephe kaplama çözümü olan bu sistemlerin diğer avantajları nelerdir

Dayanıklı ve Hafiftir

Boyalı sac kaplamalar, sahip oldukları özellikler nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Bu özelliklerin başında da dayanıklı olmaları gelmektedir. Diğer cephe kaplama sistemlerine oranla çok daha dayanıklı olmalarının yanında aynı zamanda hafiftirler. Çünkü boyalı sac malzeme, üretim aşamasında bir dizi işlemden geçirilir. Bu işlemler sırasında oldukça iyi bir sağlamlaştırmaya maruz kalan sac, cephe kaplama sistemleri için oldukça idealdir.
Boyalı yapısı sayesinde aynı zamanda dekoratif ve şık bir görünüm ortaya koyan bu cephe kaplama malzemesinin günümüz şartlarında daha iyi bir alternatifi bulunmamaktadır.

Hızlı Montaj İmkânı

Düz bir zemin üzerinde imalatı gerçekleştirilen boyalı saclar, insan ağırlığını kolayca taşıyabilir. Bu nedenle de üzerine çıkılarak tamirat yapma işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ayrıca hafif bir malzeme olmaları nedeniyle montaj işlemleri de basit ve hızlı bir şekilde yapılabilir.

Estetik Görünüm

Dış cephe kaplama malzemesi olarak boyalı sacın kullanılmasının bir diğer avantajı ise estetik görünümdür. Çünkü boyalı sac, görünüm itibariyle normal bir inşaat malzemesi olarak görüntü vermez. Aksine süsleme aracı gibi güzel bir görüntü sunan malzeme, özellikle de renk seçeneği sunması ile de ön plana çıkmaktadır.
Boyalı sac kaplama sistemleri, renk seçenekleri sunması nedeniyle, özellikle iş merkezlerinin cephelerine uygulandıklarında güzel görüntüler ortaya koymaktadır.

Projeye Uygun Boyda Üretim

Boyalı sac malzeme, uygulama yapılacak cepheye uygun ebatlarda üretilebilir. Hızlı ve ekonomik olarak montajı yapılan malzemenin boya kalitesi ise 10 ile 20 yıl arasında garantilidir. Seçildikleri formlarda, projelere estetik değer katan kaplama sistemi, istenilen hemen her renkte imal edilebilir.

Boyalı Sac Kaplama Sistemlerinin Uygulama Alanları

Pratik yapısı sayesinde geniş bir uygulama alanı olan boyalı sac kaplama, özellikle şantiye duvarları, prefabrik mobil kullanım alanları ve park alanlarında kullanılır. Uçak hangarları, akaryakıt istasyonları, alışveriş merkezleri gibi alanlarda da kullanılan cephe kaplama malzemesi, daha pek çok sektöre hitap etmektedir.

Tüm bunların yanında boyalı sac kaplama işlemleri, yüksek işçilik ve deneyim gerektirir. Bu nedenle de mutlaka işinde uzman kişiler tarafından uygulanması gerekir. Ayrıca uygulama yapılacak projenin detayları, önceden yapılacak teknik analizler ile belirlenmelidir. Bu anlamda montajlanacak sacın konumunun rüzgârı karşılama yönüne, rüzgâr durumuna ve detayların gerektirdiği vida adedine kadar her şey en ince detayına kadar planlanmalıdır. Montaj sırasında deneyimli bir ekibin çalışması, iş güvenliği açısından da önemlidir. Bu nedenle boyalı sac kaplama sistemleri mutlaka deneyimli ekiplerce uygulanmalıdır.

× Whatsapp Fiyat Al